Podstawowe wyposażenie gabinetu medycznego

Wyposażenie gabinetu lekarskiego, czyli to, co powinno się w nim znaleźć, aby dane pomieszczenie mogło być nazwane gabinetem, a także jakie standardy musi zachować, jest określona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pokój z funkcją gabinetu musi być odpowiednio wyposażony i, co niezwykle istotne, sterylnie czysty. Jak zatem przygotować gabinet, aby spełniał wszystkie wymogi zarówno pod względem przepisów, jak i wygody pacjentów, a także jak znaleźć najlepszy sklep medyczny?

Jakie kroki poczynić, aby przygotować pomieszczenie pod gabinet?

Przygotowując pomieszczenie pod gabinet, należy pamiętać o tym, by nie tylko wyposażenie ale także ściany i podłogi zachowywały standardy sterylności. Ściany muszą być gładkie i łatwo zmywalne, dlatego najczęściej wykonywane są z materiałów ceramicznych, gresowych, natomiast podłogi z linoleum bądź kauczukowej wykładziny. Te drobne z pozoru kwestie także są jasno sprecyzowane przez przepisy sanitarne. Wszystkie powierzchnie muszą być łatwo zmywalne, nie pochłaniać wilgoci, ani substancji. Dlatego też, w gabinetach nie doświadczymy podłogi w kafelkach, ponieważ fugi, nie spełniają standardów czystości sanitarnej. Ponadto wszystkie powierzchnie muszą zostać zabezpieczone nienasiąkliwą, bezbarwną farbą, która dodatkowo jest odporna na środki czyszczące. Odporność ta zabezpiecza przez zmywaniem się farby z powierzchni, jednocześnie ułatwiając usuwanie zanieczyszczeń z niej samej.

Wybór mebli – materiały i funkcjonalność

Fotel zabiegowy, kozetka lekarska, a nawet krzesło, na którym na czas wywiadu siada pacjent, wszystkie meble muszą być stworzone z materiałów, które odpowiadają standardom sanitarnym. W przypadku wyboru elementów wyposażenia wygląd jest kwestią drugorzędną, jednak nie oznacza to, że decydując się na wyposażenie gabinetu, trzeba się decydować na nieatrakcyjne meble. Należy jednak pamiętać o tym, by były wykonane z materiałów, które pozwalają na ich szybką i skuteczną dezynfekcję. Bardzo ważne jest to, że specjalistyczne szafy powinny być zawieszone na ścianach lub stać na nóżkach. W jakim celu? Po to, by utrzymywać całą podłogę w czystości i mieć dostęp do każdego zakamarka.

Kozetka lekarska – podstawowy mebel gabinetu lekarskiego

Gabinet lekarski nie może istnieć bez kozetki lekarskiej. Jest to mebel, który służy do większości podstawowych badań, a w razie potrzeby i tych bardziej inwazyjnych. Dobry sklep medyczny w swojej ofercie będzie posiadał wyłącznie meble z atestem sterylności. Kozetka lekarska z kolei powinna być stworzona na solidnej, stalowej konstrukcji, pokrytej farbą, która jest odporna na ścieranie. Jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalny mebel, który może być wykorzystywany jako stół rehabilitacyjny, czy leżanka. Warto pokryć stół dodatkowym materiałem, bądź jednorazowymi ręcznikami na rolce, które są wymieniane po każdym pacjencie. Wszystko zależy od charakteru badania. W pobliżu kozetki powinien znajdować się parawan, zwłaszcza jeśli gabinet znajduje się w dużym ośrodku bądź na izbie przyjęć. Za parawanem pacjent może w sposób całkowicie swobodny przygotować się do badania.

Fotel zabiegowy – mebel niezbędny u specjalisty

Mebel typu fotel zabiegowy, to element wyposażenia, który znajduje się u lekarzy specjalistów. Gabinet lekarza pierwszego kontaktu z reguły nie jest w niego wyposażony. Reguła dotycząca tego mebla jest natomiast taka sama. Przede wszystkim musi być zakupiony w profesjonalnym sklepie z wyposażeniem medycznym, tylko to gwarantuje nam, że jest wykonany z materiałów, które są dostatecznie higieniczne. Fotel zabiegowy znajduje się głównie w gabinecie ginekologów, dentystów, okulistów, czy laryngologów. Ich bardzo dużą zaletą jest to, że mogą się rozłożyć w poziomie do pozycji leżącej. Fotele specjalistyczne, w tym także fotele do pobierania krwi, muszą być nie tylko solidne i wytrzymałe, ale także wygodne dla pacjentów. Najważniejsze podczas wyposażania gabinetu lekarskiego jest bowiem to, aby wszystkie elementy tegoż odpowiadały standardom regulowanym przez NFZ, były przyjazne dla pacjenta oraz ułatwiały pracę lekarzowi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here