Dermatolog - kim jest, jak wygląda wizyta?

Skóra pełni w naszym organizmie ważną funkcję ochronną, jest jednak szczególnie narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Rozpoznawaniem i leczeniem chorób skóry zajmuje się dermatologia. Z jakimi problemami może pomóc nam lekarz dermatolog?

Czym dokładnie zajmuje się dermatolog?

Dermatolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem chorób skóry i błon śluzowych, schorzeń włosów i paznokci, a także chorób ogólnoustrojowych, których objawy ujawniają się na skórze, takich jak na przykład rumień guzowaty oraz niektóre nowotwory. Dermatologia jest szeroką dziedziną medycyny, z którą powiązane są też inne specjalizacje – wenerologia, kosmetologia oraz medycyna estetyczna. Wenerologia skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, których objawy często występują na skórze. Kosmetologia  jest nauką medyczną, której zadaniem jest przywrócenie lub poprawa dobrego wyglądu skóry, włosów i paznokci za pomocą środków kosmetycznych i nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych.  Z kolei w medycynie estetycznej do poprawy wyglądu skóry i ciała wykorzystywane są leki oraz zabiegi inwazyjne – dlatego praktykowana jest jedynie przez lekarzy.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa?

Niektóre zmiany skórne takie jak pojedyncze krosty, czy lekkie łuszczenie występują sporadycznie i  znikają same, nie wymagają więc konsultacji dermatologicznej. Jeśli jednak problem się powtarza lub utrzymuje dłużej warto zwrócić się o pomoc do dermatologa. Do objawów, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem tej specjalizacji należą między innymi: przebarwienia i odbarwienia skóry, trądzik, łuszczenie się skóry, nadmierna suchość skóry, wypadanie włosów, łamliwość i zmiany w strukturze paznokci, a także wszelkie zmiany w obrębie występujących na skórze znamion. Osoby, które posiadają liczne znamiona barwnikowe powinny znajdować się pod stałą opieką dermatologiczną i zgłaszać na wizyty kontrolne nawet dwa razy w roku.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Wizyta u lekarza specjalizującego się w dermatologii rozpoczyna się od wywiadu, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opisać problem, z którym zgłasza się do dermatologa. Następnie lekarz przystępuje do dokładnych oględzin zmienionych partii skóry. Bardzo często do badania wykorzystuje dermatoskop, który umożliwia obejrzenie skóry w dużym powiększeniu. Jeśli jest to konieczne dermatolog może również pobrać wymaz z chorego odcinka skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here