Coraz więcej osób skarży się na przemęczenie. Nic dziwnego, bowiem pracujemy coraz więcej – nie tylko w pracy na etacie, ale i łapiąc dodatkowe zlecenia poza nią. Ponadto dochodzą obowiązki związane z rodziną, czy też różne pasje. Wiele osób również dokształca się po godzinach. Ten pęd powoduje, że czujemy się słabsi, musimy się wspomagać energetykami czy kawą, choć wiemy, że nie są one najzdrowszą opcją. Dlatego dziś podpowiadamy: wprowadź te cztery elementy do swojego planu dnia, a na pewno poczujesz się lepiej!
Witaminy i minerały
Przede wszystkim za chroniczne zmęczenie mogą odpowiadać niedobory różnych witamin. Nawet jeśli odżywiasz się prawidłowo, to łączenie pewnych składników w posiłkach może powodować, że niektóre witaminy i minerały będą słabiej się przyswajać. Dlatego dobrze jest sięgnąć po dodatkową pomoc w postaci tabletek czy też syropów. Odpowiednio skondensowana dawka suplementów poprawi twoją jakość życia. Pamiętaj jednak, że nie nastąpi to w ciągu tygodnia – nasz organizm potrzebuje czasu by przyswoić na odpowiednim poziomie pewne składniki.
Ruch
Pewnie myślisz, że dużo się ruszasz, bo przecież codziennie musisz dojść do przystanku komunikacji miejskiej i wykonujesz różne prace domowe. Jednak w pewnym wieku ta ilość ruchu jest zbyt mała. Dlatego warto zadbać o to, by wzmocnić ciało. Można zacząć biegać czy chociażby chodzić na spacery. Dzięki temu dotlenimy się, będziemy mniej zmęczeni, a podjęty wysiłek fizyczny spowoduje odprężenie psychiczne. A poza tym po prostu wzmocnimy mięśnie. Dobrze jest wybrać taką aktywność, która nas rozrusza – szczególnie te partie, które w trakcie dnia są w zastoju (np. jeżeli mamy wyłącznie siedzącą lub stojącą pracę). Latem warto korzystać ze słońca, by nałapać witaminy D, której w miesiącach zimowych po prostu nam brakuje.
Woda
Dorosły człowiek powinien wypijać od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jednak wiele osób wciąż ma z tym problem. A odpowiednie nawodnienie sprawia, że czujemy się lepiej, skutecznie wydalamy z siebie toksyny, a poza tym zapobiega bólom głowy. Trzeba pamiętać, że kawy czy herbaty nie powinno się wliczać do dziennego bilansu wodnego, gdyż tego typu napoje wręcz przyczyniają się do odwodnienia organizmu. Jeżeli mamy problem z wypiciem kilku litrów, to przydatne są aplikacje, które przypomną nam o kolejnym łyku. Pamiętajmy również, że podczas wysiłku tracimy jeszcze więcej wody, którą musimy dodatkowo uzupełnić. Jeżeli nam ona nie smakuje, dodajmy do niej owoce czy też miętę.
Sen
Tak, wiemy, że ze snem wiele osób może mieć problem. Po prostu nie mamy na niego czasu, albo stres czy przemęczenie powodują, że jego jakość nie jest zadowalająca. Jednak starajmy się chodzić spać i wstawać mniej więcej o tej samej godzinie. Dzięki temu uregulujemy nasz dobowy rytm dnia, a z czasem zaczniemy wstawać bardziej wypoczęci. Jeżeli włączymy do tego niewielki wysiłek fizyczny tuż przed snem, to cały proces dodatkowo się przyspieszy. Ważne jest również, by na godzinę przed zaśnięciem odłączyć się od źródła niebieskiego światła, czyli telefonu czy laptopa. To pomaga organizmowi wyciszyć się i przyspieszyć produkcję melatoniny (pomagającej nam zasnąć). Czasem przydatna jest też gorąca, kojąca kąpiel.
Teoretycznie bardzo łatwo wprowadzić do naszego życia dodatkowe witaminy i minerały, czy dobre nawyki dotyczące aktywności fizycznej oraz snu. Jednak nie o to tylko chodzi – warto przy tym bowiem zmienić również myślenie. Nauczmy się odpuszczać pewne rzeczy oraz dbać o swój wypoczynek oraz zdrowie, które mamy jedno. Twórzmy listę priorytetów, a zapychacze czasu takie jak media społecznościowe eliminujmy do minimum. Dzięki temu będziemy mieć zdecydowanie więcej energii na rzeczy naprawdę istotne.