Moda damska od zarania dziejów zachwycała pięknem i kunsztem pracy najlepszych krawców. Nie tylko użyte luksusowe tkaniny jak jedwab, atłas czy aksamit sprawiały, że suknie były bogato zdobione. Wykorzystanie takich dekoracji jak ozdobne nici, taśmy żakardowe czy właśnie koronki nadawało kreacjom blichtru i przepychu. Kiedy pojawiły się koronki? W jaki sposób wykorzystuje się je obecnie? Czy nadal stanowią ważny element strojów damskich?
Znaczenie koronki dawniej
Nie wiadomo kiedy powstała pierwsza koronka. Różne tezy głoszą, że już w starożytnym Egipcie bądź Bizancjum, jednak zarówno w jednym, jak i drugim miejscu znaleziono prawdopodobnie rodzaj plecionki i ażurowej tkaniny mającej niewiele wspólnego z koronką. Dopiero w średniowieczu ukazano w malarstwie pierwszy rzeczywisty obraz koronek. W Wielkiej Brytanii tkano misterne koronki przypominające pajęczą nić. Popularne były także motywy roślinne i geometryczne. Specjalnie wycięte otwory były obszywane, aby uniemożliwić ich strzępienie. Jedną z najbardziej znanych osobistości epoki Średniowiecza uwielbiających i otaczających się koronkami była królowa Elżbieta Pierwsza. Misternie ułożone kryzy, sporo ważyły i krępowały ruchy monarchini, jednak skutecznie podkreślały jej majestat i swego rodzaju boskość. Koronka symbolizowała władzę. Wielu naśladowało Elżbietę I, która dała początek nowej modzie i powstaniu trendu na misternie tkane koronki.
Rola koronki we współczesnej modzie damskiej
Koronka od niepamiętnych czasów była uważana za dobro luksusowe. Wynikało to z ręcznej rzemieślniczej pracy, wymagającej cierpliwości i dużej precyzji ze strony osoby tworzącej koronkę. Obecnie koronki tworzy się mechanicznie, skracając znacznie czas jej powstania. Koronki produkowane przemysłowo wzorowane są na tych tworzonych ręcznie, tradycyjnymi metodami. Nadal istnieją warsztaty rzemieślnicze, w których tworzy się koronki klockowe, wypukłe rodzaje wzorów tkane z nici bawełnianych.
Obecnie używa się koronek w projektach ubrań damskich, aby nadać im nie tylko przepychu, luksusowego blichtru, ale również subtelności i kobiecości. Wszywając taśmy koronkowe jako elementy dekoracyjne, nadajemy ubraniom zmysłowego akcentu. Z koronek tworzy się oryginalne detale, m.in. wykańcza się brzegi sukni, nadając im wieczorowego klimatu, a także obszywa się białe suknie ślubne, podkreślając ich subtelny powab oraz niewinność panny młodej. Obecnie koronki przeżywają renesans, a na świecie nadal tworzy się w małych warsztatach piękne i kobiece koronki.