Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów prozdrowotnego stylu życia. Już od ponad pół wieku lekarze sportowi, fizjolodzy i kardiolodzy próbują uświadamiać nam jak wielką rolę odgrywa profilaktyka ruchowa w umacnianiu zdrowia , kondycji psychicznej, kształtowaniu sprawności i wydolności oraz zapobieganiu wielu chorobom metabolicznym. Pod ogólnym pojęciem aktywności fizycznej należy rozumieć różne formy ruchu: wysiłki zorganizowane ( sportowe zajęcia grupowe, wycieczki turystyczne, lekcje wychowania fizycznego), wysiłki spontaniczne ( najczęściej nieregularne, związane z chwilową zabawą czy rozrywką) oraz wysiłki związane z pracą zawodową i hobbystyczną ( praca na działce, czynności domowe i zawodowe). Niewątpliwie największe znaczenie dla promocji zdrowia mają zajęcia sportowe zorganizowane, gdyż nie tylko cechują się najwyższą skutecznością w zakresie poprawy zdrowia fizycznego, ale także oddziałują na płaszczyznę psychiczną (odczuwanie przyjemności z ruchu, kształtowanie samodyscypliny, czerpanie radości z pracy twórczej nad własnym ciałem i umysłem) oraz społeczną (przeciwdziałanie nudzie, umacnianie więzów rodzinnych i koleżeńskich).
Dlaczego warto uprawiać sport?
1.zmniejszasz ciśnienie tętnicze i obniżasz ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – serce pobudzane do wysiłku, rozrasta się, dzięki czemu może pompować więcej krwi i jest bardziej wydolne. Twoje narządy wewnętrzne, tkanki oraz mięśnie są lepiej ukrwione. W efekcie możesz podejmować większy wysiłek i masz lepszą kondycję. Obniża się Twój poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zmniejszasz prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu.
2.uprawiając sport podnosisz swoją wydolność fizyczną – podnosisz siłę i wytrzymałość ciała, a także jędrność i elastyczność swoich mięśni. Zwiększa się Twoje poczucie komfortu.
3.zmniejszasz prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy w przyszłości – ćwicząc wzmacniasz stawy. Poza tym zwiększa się gęstość Twoich kości.
4.obniżasz poczucie zmęczenia i stresu – Twój układ hormonalny pracuje skuteczniej. Hormony stresu (adrenalina i kortyzol) usuwane są szybciej z organizmu. Pozbywasz się codziennego stresu na poziomie fizycznym.
5.poprawiasz jakość snu oraz zmniejszasz ryzyko zespołu bezdechu sennego – wysiłek fizyczny rozładowuje negatywne emocje, powoduje przyjemne fizyczne zmęczenie. W efekcie łatwiej zasypiasz, lepiej śpisz (nie wybudzasz się w nocy) i budzisz się wypoczęty.
6.wpływasz na obniżenie masy ciała – jeśli systematycznie się ruszasz, to sprzyjasz redukcji Twojej tkanki tłuszczowej. Budujesz mięśnie, a to Cię zabezpiecza dodatkowo przed spadkiem masy i siły mięśniowej.
7.zmniejszasz ryzyko cukrzycy typu II – dzięki systematycznym ćwiczeniom obniżasz swój poziom cukru we krwi i aktywnie przeciwdziałasz cukrzycy.
8.masz lepsze samopoczucie i w efekcie pozytywne nastawienie – ruch z uprawianego sportu powoduje wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia).
9.poprawiasz swoją odporność – ryzyko zachorowania zmniejsza się, bo Twój system immunologiczny zostaje wzmocniony.
10.dotleniasz się – zwiększasz wydolność płuc, Twój układ oddechowy pracuje lepiej, przez co dostarczasz swojemu organizmowi większej ilości tlenu.
11.wyglądasz i czujesz się młodziej i tak jest rzeczywiście – w Twoim ciele wydzielają się niewielkie ilości hormonu wzrostu. To działa odmładzająco na dorosły organizm i spowalnia proces starzenia. Ponadto lepiej działa Twoja wątroba, gruczoły dokrewne, Twój organizm ma lepszą gospodarkę hormonalną i enzymatyczną.
12.dłużej żyjesz – dzięki regularnym treningom przedłużasz sobie życie, ponieważ wolne rodniki wytwarzają się wolniej.