nerwica

Nerwicą potocznie nazywane są zaburzenia lękowe, które zawierają w sobie dużo różnorodnych schorzeń o najróżniejszych podłożach. Jest ich na tyle dużo, że można je segregować w zasadzie wedle dowolnych kryteriów, takich jak objawy czy na przykład etiologia samych zaburzeń. Wśród najczęściej występujących przypadków klasyfikowane są nerwice neurasteniczne, hipochondryczne, histeryczne, depresyjne, lękowe oraz anankastyczne. Zaburzenia lękowe są powszechnie występującym schorzeniem, nie zawsze jednak umiejętnie czy nawet w ogóle rozpoznawalnym ze względu na wiele obliczy, jakimi się zasłania. Najpopularniejsza jest jednak nerwica lękowa i to z nią najczęściej spotykają się lekarze specjaliści.

Nerwica zaburza normalne funkcjonowanie w społeczeństwie

Każda nerwica ma różnorodne podłoże i rozwija się na różnych podstawach, jednak jej finał może być w skutkach naprawdę bardzo przykry. W przypadku nerwicy lękowej choroba zaczyna się bardzo niewinnie, jednak wraz z rozwojem staje się często elementem ograniczającym, a w wielu przypadkach nawet uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Lęk zwykle wywoływany jest racjonalnymi pobudkami, a więc na przykład nieprzyjemnym, przykrym wydarzeniem, na myśl o którym zaczynamy odczuwać lęk. Z czasem jednak zwykła obawa zaczyna w nas rosnąć do niewyobrażalnych rozmiarów, często nabierając wręcz absurdalnego wymiaru. Dla samej osoby chorej stanowi to również barierę nie do przekroczenia oraz uniemożliwiającą wykonywanie codziennych obowiązków. Czasem nerwica lękowa zamienia się w fobię, trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ma miejsce odwrotna sytuacja, czyli osoba posiadająca fobię wcale nie musi chorować na nerwicę. Jeśli jednak fobia nie jest leczona, a źródło fobii nie jest opracowane wraz ze specjalistą, w późniejszym stadium choroby może przemienić się ona właśnie w nerwicę.

powody i objawy nerwicy - jak z nią walczyć

Najczęstsze objawy nerwicy

Uczucie leku towarzyszy nam zawsze wtedy, kiedy odczuwamy zbliżające się niebezpieczeństwo, którego źródła szukamy na zewnątrz lub wewnątrz organizmu. Towarzyszy nam w takich chwilach niepokój, uczucie nieuzasadnionego, instynktownego zagrożenia, napięcie. Lęk różni się od strachu – strach jest zewnętrzny i doskonale widać po danej osobie, że się boi. Lęk jest emocją bardzo wewnętrzną, zwróconą niejako „do środka”, którą nie zawsze można dostrzec na pierwszy rzut oka. Strach pojawia się w konkretnych sytuacjach, na przykład w sytuacji zagrożenia życia przez pożar czy inne czynniki niezależne od nas. Lęk jest bardziej irracjonalny czy niematerialny – pojawia się na skutek przeżyć czy emocji i jest związany na przykład z jakimś konkretnym przedmiotem czy czynnością, jaka należy wykonać. Nerwica fizjologicznie objawia się przyspieszonym rytmem serca, bólem w okolicach klatki piersiowej oraz dusznościami. To właśnie z tego względu pacjent w pierwszej kolejności zawsze trafia do internisty, gdyż wszystkie objawy wskazują na początek choroby serca. Ów dopiero po wykonaniu rozpoznania i wykonaniu badan kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here