Bardzo często spotykam się z bagatelizowaniem tematyki okablowania sprzętów wszelkiej maści w domu. Jestem w stanie zrozumieć kupno kabla HDMI bez złotej obwódki (wynika to z typu kabla, który wysyła sygnał cyfrowy). W przypadku kabli antenowych czy głośnikowych istnieje jednak potrzeba zaopatrzenia się w produkty absolutnie najwyższej jakości. Nie mówię tutaj o kablach pokrytych wcześniej wspomnianym złotem czy srebrem, ale trzeba się liczyć z parametrami jakości stopu użytego w produkcji. Marka i klasa ma znaczenie, jednak często zapominamy o tak prozaicznym parametrze jak grubość samej izolacji i drutu. W tym poradniku chciałbym pokazać, jak nie dać się oszukać i przede wszystkim jak za stosunkowo niską cenę wyposażyć się w dobrej jakości produkty.
Kable głośnikowe – na co zwrócić uwagę? Czy jakość stopu ma znaczenie?
Każdy przewód używany przez audiofila nie powinien mieć więcej niż 1mm średnicy. Jest to minimalna grubość, przy której jakość muzyki czy innych plików audio będzie dobra (choć to zależy również od mocy głośników). To nie jest moment na zwrócenie uwagi na inne parametry. Grubość to absolutna podstawa i punkt wyjścia przy doborze kabli. Druty znajdujące się w kablach wykonuje się najczęściej z miedzi, bo to ona gwarantuje dobry, niezakłócany sygnał audio, który jest wysyłany ze źródła do naszych kolumn. Przewodnik to absolutnie rzecz kluczowa. Jeśli kupimy kabel z dobrej jakości miedzią i grubą izolacją, to nie powinniśmy doświadczać żadnych problemów z jakością dźwięku.
W zależności od mocy kolumn czy zestawu głośnikowego, należy dobrać optymalną średnicę druta – oto zestawienie, jak to mniej więcej wygląda:
- 0-70 W – 1,5 mm2
- 70-120 W – 2,5 mm2
- 120-200 W – 4 mm2
Grubość kabla głośnikowego i klasy jakości miedzi
Miedź to najczęściej wykorzystywany metal w produkcji okablowania. W Polsce jego wydobyciem zajmuje się KGHM. Co więcej, miedź jest bardzo tania i występuje w złożach razem ze srebrem. Jak na swoją cenę, to miedź jest świetnym przewodnikiem. Nie dajcie sobie wmówić, że złota obwódka sprawi, że kolumny będą lepiej grały. Nic bardziej mylnego. Wspomniałem wcześniej o srebrze. To właśnie ono jest najlepszym przewodnikiem wśród wszystkich znanych metali. Ze względu na to, że jest wykorzystywane w biżuterii i wyższą cenę – nie stosuje się czystych kabli ze srebra. Jednak kable najlepszej jakości oprócz miedzi o najwyższej klasie zawierają w sobie srebrzankę – obwódkę ze srebra, która oczywiście poprawia jakość dźwięku. Należy jednak uważać na druty cynowane, które w żaden sposób nie polepszą sytuacji. Tylko pokryte srebrem kable z miedzi dadzą pożądany rezultat. Miedź ma też swoje klasy czystości. Oznacza się je w procentach. Dlatego im więcej procent miedzi – tym lepiej dla użytkownika.
Jak wybrać kolumny do zestawu domowego?
Kable głośnikowe pełnią ważną funkcję w zestawie kina domowego, jednak to głównie kolumny, głośniki i inne elementy stanowią trzon całego systemu grającego. Na rynku występuje mnóstwo gotowych zestawów głośników – głównie dedykowanych dla komputerów. Nie można im odmówić całkiem niezłej jakości w niskiej cenie. Lecz jeśli poszukujemy profesjonalnych kolumn np. do słuchania winyli, to trzeba zapoznać się z kolumnami aktywnymi i pasywnymi. Kolumny aktywne to urządzenia działającego z niezależnym napędem. Dzięki temu nie trzeba się przejmować dodatkowym wzmacniaczem (co minimalizujemy koszta). Zwykle cechuje je kompaktowość, zwarta konstrukcja. Niektóre z nich są w stanie przejmować sygnał audio z karty pamięci, USB czy nawet bezprzewodowo. Kolumny pasywne to produkty cieszące się dużo mniejszą popularnością. Wynika to z tego, że osobno trzeba wybrać do nich wzmacniacz. Audiofile zapewne się ucieszą, bo takie zestawy głośnikowe dają dużo większe pole do popisu. Możemy od czasu do czasu wymieniać kolumny i sam wzmacniacz. Co więcej, to właśnie takie kolumny zwykle nie są wyposażone w kable (kolumny aktywne to bardzo często urządzenia plug’n’play).