Prace wykończeniowe, są bardzo istotnymi elementami w dziedzinie budownictwa. Z tego też względu, warto byłoby omówić kilka zagadnień, związanych z wykończeniem naszego budynku.
Listwy elewacyjne
Listwy elewacyjne są bardzo popularnymi elementami, służącymi przede wszystkim do wykończenia elewacji budynków. To właśnie dzięki ich zastosowaniu, można bezproblemowo tworzyć ciekawe efekty wizualne, zmniejszyć widoczność wszelkich niedociągnięć architektonicznych powstałych na skutek błędów przy projektowaniu, a także o ile oczywiście sobie tego życzymy, nadać elewacji oryginalny wygląd. Pojawia się pytanie. Czy listwy elewacyjne można pomalować? Odpowiedź jest bardzo prosta. Oczywiście tak. Śmiało można powiedzieć, że nawet należy to uczynić, aby zachować ich trwałość. Dzięki takiej procedurze, listwy te będą zabezpieczone między innymi przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, jak również zyskają na swojej estetyce.
Elementy sztukaterii zazwyczaj są białe. Jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Biel bowiem jest kolorem uniwersalnym, a co za tym idzie pasującym do każdego budynku i rodzaju elewacji. Jeżeli nawet będziemy chcieli zmienić elementy wykończenia, to biała sztukateria nadal będzie się dobrze komponowała z innymi elementami. Jeśli natomiast zdecydowalibyśmy się na złamanie bieli, to bez żadnego problemu możemy to uczynić, mieszając ją z odrobiną szarości, a także beżu.
Samo malowanie listew elewacyjnych, zostawiamy sobie na sam koniec montażu. Należy bezwzględnie pamiętać, że zanim rozpoczniemy procedurę malowania, musimy sprawdzić, czy klej bardzo dokładnie wysechł i czy uporaliśmy się z usunięciem wszystkich szczelin, a także czy pozbyliśmy się wszelkich niedociągnięć na samych łączeniach elementów. Aby zapobiec niedoskonałościom, najlepiej nałożyć dwie warstwy farby. Dzięki takiemu posunięciu z kolei, z pewnością uzyskamy pożądany efekt.
Listwy dylatacyjne
Dylatacje konstrukcyjne, montowane są na połączeniu płyt konstrukcyjnych. Najczęściej montowane są mechanicznie, przy pomocy kołków, a także dybli metalowych wklejanych. Jeżeli chodzi o samą wysokość dylatacji konstrukcyjnych, waha się ona począwszy od 10 milimetrów, aż do 200 milimetrów. Wszystko to zależne jest od samej konstrukcji podłogi oraz jej ewentualnego uszczelnienia, jeżeli takowe zostało zastosowane. W takiej sytuacji bardzo istotnym czynnikiem jest sam zakres ruchu dylatacji. Może on się wahać od kilkunastu milimetrów do kilkunastu centymetrów.
Listwy dylatacyjne, mogą przenosić ruch zarówno w ruchu poziomym, jak i pionowym. Bardzo często głównym kryterium doboru listew dylatacyjnych są dopuszczalne obciążenia na same listwy. W samym montażu takich listew jest bardzo ważne, aby mocować je z wielką precyzją ponieważ w innym wypadku można zakłócić prawidłowość w ruchu dylatacji.
Sami widzimy, że listwy elewacyjne oraz listwy dylatacyjne czy też listwy bonie, to nie ten sam element i nie można mieszać tych pojęć. Jeżeli natomiast planujemy prace, a w szczególności przy elewacji ociepleniowej, do jej zbrojenia polecane są kątowniki PCV. Bardzo dobrze wzmacniają oraz zbroją narożniki budynku i przy glifie okiennym. Wykończeniówka nie kończy się wcale tylko na tak zwanym dopieszczeniu wyglądu.
Bardzo istotną rzeczą jest odprowadzenie wody. Nie dopilnowanie tak ważnej kwestii, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami związanymi z uszkodzeniami naszej elewacji. Dlatego też należy na to zwrócić baczną uwagę. Do tego celu używa się tak zwanych okapników. Stosuje się tego typu rozwiązania przy wykończeniu tarasów, aby odprowadzić wodę z dala od elewacji.
Zastanawiamy się od jakiego producenta zakupić materiały. Jednym z wiodących producentów tego typu materiałów jest firma Bellaplast, która od wielu lat stara się dopracowywać wszelkie technologie tak, aby nie uchybiały w niczym oraz przede wszystkim po to, aby klient był zadowolony z tego typu produktów. Kątowniki PCV i okapniki, a także profile elewacyjne z bellaplast.com.pl, to bez wątpienia niezawodne produkty. Dlatego też warto przemyśleć wszystko przy dokonywaniu wyboru.