Spędzasz długie godziny przy laptopie, niewłaściwie przenosisz towary i od pewnego czasu przeszkadzają Ci uciski głowy i okolic serca? Czasem trudno Ci poruszać szyją, a kark także zdarza się we znaki? Prawdopodobnie przeciążyłaś sobie kręgosłup.
Delikatny odcinek szyjny
Siedzący tryb życia i dnie spędzane przed ekranem laptopa lub w fotelu przed telewizorem zwłaszcza wywołują dolegliwości związane z kręgosłupem. Skarżą się na nie tylko dorośli – a również dzieci i duża młodzież. Uciski i zawroty głowy, zmniejszający się wzrok, drętwienie kończyn i dolegliwości w strefach serca to znak, że kręgosłup potrzebuje pomocy. Jak nie dbasz o jego jakość, nie ćwiczysz powszechnie także nie wzmacniasz mięśni, po danym czasie to istotne „rusztowanie” ciała odmawia posłuszeństwa. Zazwyczaj przeszkadza Ci kręgosłup szyjny? Nic dziwnego, kręgi szyjne są delikatne, a siedzący tryb bycia im nie służy. Prawdopodobnie często zdarza Ci się pracować z pochyloną głową. Nawet gdy odpoczywasz, zwykle nie oszczędzasz odcinka szyjnego. Starczy, że weźmiesz do ręki poranną prasę lub ulubioną lekturę – oraz obecnie głowa kłoni się w dół i przyczynia do obciążenia kręgosłupa szyjnego. Wczesne sygnały stanu pojawiają się u niezwykle młodych osób, jakie narzekają na (wpierw) małe uciski szyi, ramion czy karku. Dolegliwościom sprzyja również zmęczenie i stres (szczególnie jeśli długo się utrzymuje).
Przeciążenie kręgosłupa – zespół przeciążeniowo-bólowy
Przeciążeniem kręgosłupa określa się stan nadmiernego napięcia mięśni pleców. Cierpiący często określają zespół przeciążeniowy pleców mianem nacisku kręgosłupa. Nacisk może mieć kręgosłup lędźwiowy, kręgosłup szyjny czy kręgosłup piersiowy. Kręgosłup jest formą kostną będącą ważny element szkieletu osiowego człowieka. Jest podstawą całego ciała. Przyczepionych jest do niego mnóstwo mięśni, struktur kostnych oraz więzadeł. Wewnątrz kręgosłupa, który można przyrównać do kostnej rury, przebiega rdzeń kręgowy, od jakiego wychodzi mnóstwo ważnych nerwów rdzeniowych, obwodowych. Kręgosłup można porównać do rusztowania, na którym zamontowane są mięśnie i kości chroniące narządy wewnętrzne. Dzięki krążkom międzykręgowym kręgosłup stanowi istotny element amortyzujący wstrząsy podczas chodzenia. Ważny jest też dla utrzymywania stabilności ciała.
Nacisk głowy oraz kręgosłup. Przeciążenie kręgów szyjnych okazuje się nieraz uciskiem głowy od kręgosłupa, jaki „jeździ” w celu karku, czoła i upodabnia się do migreny. Również potrafią więc przeszkadzać Ci mdłości, mdłości i nadwrażliwość na słońce. Niektórym przeszkadzają także „mroczki” przed oczami. Objawy na ogół pojawiają się wcześnie, czasem wtórują wybranym ruchom szyi. Zwiększają się, gdy np. pochylasz głowę lub znienacka skręcasz szyję w bok. Prócz wymienionych sygnałów, o przeciążeniu kręgosłupa szyjnego informują również uciski oczu i „dzwonki” w uszach. Powszechnie dają się krótkie utraty świadomości. Za dolegliwości odpowiadają z zasady podrażnione korzenie nerwowe. Często winę ponoszą także uciskane tętnice kręgowe, jakie wywołują zaburzenia ukrwienia.