Wykonywanie otworów

Większości osób wykonywanie otworów nierozłącznie kojarzy się z wierceniem wiertłami hss. Czasem zapominamy, jednak, że poprawne technologicznie wykonane otworu zakłada pracę co najmniej 3 narzędziami.

Nawiertak do otworów potrzebny jest, aby poprawnie wycentrować wiertło wprowadzane w materiał. Patrząc na konstrukcje czoła typowego wiertła HSS możemy zauważyć, że istnieje fragment (centralny) który tak naprawdę nie skrawa, a jedynie wygniata i odpycha materiał na boki. Istnienie tego fragmentu powoduje problemy przy wierceniu nawet płaskiej powierzchni – wiertło nie może „złapać” materiału, stąd też zarówno pozycja jak też prostopadłość takiego otworu pozostawia sporo do życzenia. Nawiertak do otworów jest narzędziem o nieporównywalnie krótszym ostrzu przez co całkowita smukłość narzędzia jest mocno zmniejszona w stosunku do wiertła. Jednocześnie mała średnica jego końcówki pozwala na zminimalizowanie powierzchni niezdolnej do wiercenia, a co za tym idzie dobrą stabilizacje i wykonanie otworu wstępnego w poprawnej pozycji. Niemiecki katalog Sartorius dystrybucją którego produktów zajmuje się w Polsce firma Abplanalp pod hasłem „nawiertak do otworów” zawiera pełne 7 stron różnych typów, różnicowanych pod względem kształtu (nawiertaki do otworów A, B i R), rozmiarów (od fi0.5 nawet do fi20 w nawiertakach typu NC) czy zastosowanych pokryć.

Wykonawszy otwór wiertłem (po tym jak zakończy pracę nawiertak do otworów), powinniśmy dla czystości obróbki wykonać na tym otworze również tzw. fazę, przynajmniej w postaci zatępienia krawędzi. Pogłębiacze stożkowe u swoich podstaw służyły do wykonywania pogłębień pod łby śrub, dzisiaj natomiast jest to potoczna nazwa dla każdego rodzaju fazownika do pracy osiowej. Najczęściej stosowane są pogłębiacze stożkowe z chwytem walcowym, natomiast nie ma problemu żeby w katalogu Sartorius znaleźć rozwiązania chwytowe pod stożek morse’a czy też nacięcie typu weldon. Mnogość kątów, zwykle od 60 do 120 stopni pozwala dobrać pogłębiacze stożkowe pod nasze potrzeby aby upewnić się, że żadna z krawędzi otworu nie pozostanie bez obróbki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here