Koci drapak ma za zadanie rozwiązywać problem związany ze zniszczeniem domowych mebli poprzez zarysowanie ich kocimi pazurkami. Dobrze, jeśli jest dodatkowo wyposażony w elementy dostarczające zwierzęciu rozrywki lub kryjówki. Sprawdź, jakim kocim wymaganiom powinien jeszcze sprostać.
Przegląd najpopularniejszych rodzajów drapaków dla kotów
Koci drapak powinien skutecznie odciągać uwagę twojego pupila od mebli. To jego podstawowa rola. Jednym z ciekawszych drapaków, który sprawdzi się w przypadku mniejszych mieszkań, jest mata do drapania. Jest ona zbudowana w taki sposób, że niektóre jej pola zostały utkane z sizalu, na których kot może tępić sobie pazurki. Interesującym rozwiązaniem dla leniwych kotów może okazać się także legowisko w formie drapaka. Jeżeli nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy na drapak, zaopatrz kota przynajmniej w najtańszy model w postaci deseczki montowanej na ścianę lub jej narożnik. Wtedy będziesz mieć pewność, że zwierzę może od czasu do czasu zetrzeć pazurki bez szkody dla twojego sprzętu domowego.
Drapaki niskie – do 90 cm
W kategorii niskich drapaków najczęściej spotyka się te o kształcie nóżki z podestem. Sama nóżka jest owinięta sizalem, o który kot tępi sobie pazurki, natomiast na szczycie znajduje się stanowisko idealne do siedzenia i obserwacji domowników z wysokości. Kocie potrzeby może zaspokoić także drapak w postaci wieży z kilkoma otworami, do której można się chować – czy to dla zabawy, czy z potrzeby bezpieczeństwa. Wewnątrz znajduje się przyjemny materiał dający ciepło kocim łapkom. Umieszczone na gumce puszyste kulki zachęcają do radosnych harców i aktywności fizycznej. Budzą kocią ciekawość i mogą być pretekstem do spędzenia z kotem trochę czasu. Najprostszy model tego typu to koszt około 30 złotych.
Drapaki średnie – od 100 do 160 cm
Średnich rozmiarów drapaki świetnie nadają się nie tylko do ostrzenia pazurków, lecz także do swobodnego wspinania się, chowania w budce i obserwacji świata z góry. Drapaki w przedziale od 100 do 160 centymetrów zaspokoją potrzeby kotów średnich ras. Są często wyposażone w półeczki i siedziska rozmieszczone na różnych wysokościach. Czasami mają również hamak umożliwiający kotom kołysanie się. Liczne piłeczki zachęcają mruczka do zabawy, a sizal wokół podstawy zaspokaja potrzebę drapania, chroniąc meble przed zniszczeniem. Koszty zakupu drapaka średniej wielkości wahają się od 150 do 300 złotych, choć na rynku spotkać można również bardziej wyrafinowane i droższe modele o dopracowanym designie, kosztujące nawet 600 złotych. Te wysokobudżetowe są często wykonane z naturalnego drewna i są wyplatane hiacyntem wodnym.
Drapaki wysokie – od 160 do 220 cm
Prawdziwym rajem dla domowych łowców są wysokie drapaki. Zazwyczaj są one wyposażone w miękkie i przytulne budki, schowki, hamaki i podesty, z perspektywy których kot może obserwować otaczającą go przestrzeń, a także odpocząć wtedy, kiedy ma na to ochotę. Zdejmowane poduszki ułatwiają pranie, natomiast platformy i domki widokowe zapewniają poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Podczas zakupu drapaka liczy się nie tylko liczba schowków i jaskiń, ale również stabilna podstawa, która nie ulegnie łatwej wywrotce. Istotny jest także sposób mocowania. Do najpopularniejszych drapaków należą modele stawiane na podłodze, choć można również spotkać i takie mocowane bezpośrednio do sufitu. Natomiast liczne drabinki, beczki i platformy urozmaicają i uprzyjemniają czas spędzony na drapaku sprawiając, że pupil zyskuje własną prywatną przestrzeń, w której nikt mu nie przeszkadza w jego kocich sprawach.