Potas a prawidłowe ciśnienie krwi

Źródło potasu, czyli między innymi nasiona soi, fasoli czy też otręby – rzadko stanowią podstawowy składnik naszej diety. O niedobór tego cennego pierwiastka więc nie trudno. Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu mięśniowego, wspomaga poprawne działanie systemu nerwowego oraz reguluje gospodarkę wodną organizmu. Pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Niskie stężenie potasu a ryzyko rozwoju chorób

Obniżenie stężenia potasu może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się: nieprawidłowa dieta (źródło potasu w diecie jest pomijane lub niewystarczające, brak właściwej suplementacji uzupełniającej), wymioty, biegunka, niewydolność krążenia, niektóre choroby nerek oraz długotrwałe stosowanie leków moczopędnych. Niedobór potasu towarzyszy także takim schorzeniom jak: marskość wątroby, niedożywienie, cukrzyca, odwodnienie, a także alkoholizm. Niskie stężenie potasu we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego.

Potas a nadciśnienie tętnicze

Pozytywny wpływ potasu na zdrowie człowieka zauważono w latach 20-stych XX wieku. Od tego czasu prowadzone były liczne badania, które miały potwierdzić te doniesienia. Jednym z wniosków było to, iż osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym, mają niedobór potasu w wydalanym moczu. Z tego też wynikało, iż organizm pacjentów z tą chorobą wykazuje większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. To oznaczać mogło tylko jedno. U osób z nadciśnieniem tętniczym, które będą regularnie suplementowały potas, ciśnienie tętnicze się obniży. Podobną prawidłowość można zaobserwować w przypadku dzieci i nastolatków z nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą.

Analizy przeprowadzone przez lekarzy na początku lat 90. XX wieku potwierdziły, iż przyjmowany doustnie potas w tabletkach może skutecznie doprowadzić do obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Zauważono także, że im dłużej trwa terapia z wykorzystaniem tego pierwiastka, tym możliwe jest uzyskanie lepszego efektu leczniczego.

Leczenie nadciśnienia tętniczego wymaga także stosowanie leków moczopędnych. Z tego też względu konieczne jest uzupełnianie potasu w organizmie, aby miejsca nie miały niedobory potasu. Należy więc wzbogacić codzienną dietę w ten pierwiastek, a także stosować właściwą suplementację (np. potas w tabletkach).

Dieta bogata w potas dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi

Źródło potasu to głównie suche nasiona soi i fasoli. Pierwiastek ten znajduje się również w otrębach, rodzynkach, migdałach, kaszy gryczanej, awokado, ziemniakach, chlebie żytnim razowym, pomidorach, ryżu brązowym, morelach, bananach oraz papryce. O produkty te warto wzbogacić swoją dietę, zwłaszcza gdy w naszym organizmie pojawia się niedobór potasu.

Niedobory potasu objawiają się między innymi: odczuwaniem wzmożonej senności, ciągłym zmęczeniem i osłabieniem organizmu, arytmią, drżeniem oraz skurczami mięśni, a także zaparciami i wzdęciami.

Obok diety bogatej w potas ważna jest także właściwa suplementacja. Suplementem diety, który zawiera 260 mg pierwiastka w jednej kapsułce, jest Potassium marki Cheers. Preparat ten wykorzystuje innowacyjną formułę cytrynianu potasu w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania organizmu na ten cenny składnik. Niedobory potasu mogą być groźne i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Dlatego też w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na niedobór potasu, warto zrobić odpowiednie badania oraz sięgnąć po potas w tabletkach.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here