Co jakiś czas w sklepach zaskakują nas nowe monety, których wygląd niczym nie przypomina standardowych, znanych nam monet. Monety okolicznościowe, wydawane w sklepie jako reszta stały się dla niektórych pierwszą kolekcją numizmatyczną.
Podział monet
Monety podzielić można na trzy główne grupy: monety kolekcjonerskie, okolicznościowe oraz obiegowe. Te ostatnie są nam doskonale znane, gdyż wykorzystywane są jako środek płatniczy. Również monety okolicznościowe są pełnoprawnymi środkami płatniczymi, jednak ich wartość jest wyższa niż standardowych monet, gdyż jest ich w obiegu zdecydowanie mniej. Monety okolicznościowe emitowane były przez Narodowy Bank Polski przez prawie dekadę, przy czym należy zauważyć, że są one pełnoprawnym, funkcjonującym w Polsce środkiem płatniczym. Monety te nawiązywały do różnych ważnych w historii Polski wydarzeń. Wyszły serie związane z ważnymi wydarzeniami oraz postaciami, które zapisały się w historii kraju. Do obiegu wypuszczono także serię z polskimi miastami, województwami oraz zabytkami. Zdecydowanie najcenniejsze są monety kolekcjonerskie, których jest zdecydowanie najmniej. Zazwyczaj seria wynosi maksymalnie kilkanaście tysięcy sztuk co bardzo podnosi ich wartość.
Jakie monety warto zbierać?
Odpowiedź w zasadzie jest prosta. Najbardziej cenne są te monety, których w obiegu jest najmniej. Monety numizmatyczne Skarbnicy Narodowej to numizmaty, których wartość waha się od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilkunastu tysięcy. Oczywiście te bardziej cenne są egzemplarzami rzadszymi, więc bardziej cennymi.
Dlaczego ludzie zbierają monety?
Przyczyny są różne. Każdy numizmatyk mógłby wskazać swoje, osobiste powody. Jednak takim najważniejszym wydaje się być pasja. I to nie zwykłe hobby, lecz coś więcej. Wielu numizmatyków to nie są zwykli kolekcjonerzy, lecz osoby, które swoim zbiorom poświęciły bardzo dużo uwagi. Skąd ta pewność? Wystarczy z takim kolekcjonerem porozmawiać, żeby przekonać się jak wielką wiedzę na temat swojej kolekcji posiada.