Czar dawnych bazarów, pełnych wszelkiego rodzaju towarów zalegających stragany, to wizytówka, która pozostaje w pamięci amatorów kupowania na długie lata, a nawet na całe życie. Oprócz straganów, wyjątkowym i ekscytującym obszarem handlowym było miejsce dobijania targu związanego ze sprzedażą zwierząt.
Na pytanie: ile kosztuje krowa, słyszane nader często pośród zainteresowanych, jednoznacznej i natychmiastowej odpowiedzi można było nie usłyszeć, gdyż tradycja i procedura umownej ceny musiała przebyć odpowiednią drogę „dobijania targu” pomiędzy sprzedającym i kupującym. Stanowiło to nie tylko dodatkową atrakcję, ale przynosiło obustronną korzyść. Czy owe czasy bezpowrotnie przeminęły? Wydaje się, iż klimatów przeszłości nie da się już przywrócić.
Czasy się zmieniają wraz ze zmieniającymi się realiami rzeczywistości i życia. Rozwijająca się technika wpływa na rozwój w każdej dziedzinie funkcjonowania ludzkiej jednostki. Rozrastające się w coraz szybszym tempie miasta, powodują napływ ludności z obszarów wiejskich. Dotyczy to przede wszystkim młodego pokolenia, które pragnie żyć lekko i bez wysiłku. Praca na roli czy hodowla zwierząt, to z całą pewnością nie jest w obszarze zainteresowania młodych, którzy szukają lekkiego kierunku w życiowych wyborach i obowiązkach.
Na szczególne zwrócenie uwagi zasługuje fakt, iż ogromna część dzieciaków nigdy w życiu nie widziała prawdziwej krowy. Fakt ten wydaje śmieszny, ale patrząc na niego w sposób bardziej głębszy, nasuwa się refleksja, która ogarnia smutkiem i obawą uczucia zwykłego człowieka. Z całą pewnością można zaryzykować tezę, iż takie pokolenie nie będzie mieć nawet pojęcia, skąd bierze się mleko, które stanowi podstawę pożywienia dla gatunku homo sapiens. Pomijając już istotę, że jest niezaprzeczalnym źródłem zdrowia i życia.
W dobie wszechobecnej komputeryzacji, preferującej wirtualną rzeczywistość, wiele czynników mających decydujący wpływ na ludzkie funkcjonowanie, zostaje zastąpionych sztucznymi zamiennikami, które mają rzekomo ułatwiać i usprawniać wiele codziennych czynności, wyręczając człowieka ze zbytniego obciążenia. Sztuczna inteligencja ma w przyszłości wyeliminować wszelki trud, którym jednostka ludzka jest obciążana. Należy żywić nadzieję, iż gatunek ludzki całkowicie nie popadnie w stan błogostanu lenistwa.
Jeszcze większą obawą napawa dążenie do nie tylko sztucznego udoskonalania żywności, ale preferowania sztucznych potraw, które w przyszłości mogą zastąpić naturalne jedzenie. Takie dywagacje, to oczywiście poruszanie się po sferze science fiction. Można w myślach tworzyć przeróżne scenariusze, co będzie w przyszłości.
Niektóre z wyobrażeń i pomysłów mogą naprawdę porażać śmiałością, skutkującą doznaniem naturalnego przerażenia. Na szczęście zdrowo myślące i stąpające po ziemi – jednostki, potrafią utrzymywać zdrowy i prawidłowy kierunek drogi ludzkości. Szacunek dla darów natury stanowi bezcenny skarb, który powinien być bezwzględnie przestrzegany i pielęgnowany przez kolejne pokolenia.
Ciężka praca rolników i hodowców zwierząt, powinna być szanowana i wspierana wszelkimi metodami, aby korzystać z ich trudu w sposób naturalny i zdrowy. Przyszłe pokolenia z pewnością podziękują nam za tę troskę.
Kto z nas pamięta dawne lata szkolne, kiedy to obowiązkowym było codzienne picie mleka? Z perspektywy ówczesnego dziecka, niezbyt przepadającego za smakiem białego napoju, taki codzienny obowiązek mógł wydawać się niezbyt komfortowy i przyjemny. Jednak efekty zdrowotne, które doświadczało się potem w przyszłości, stanowiły pozytywną odpowiedź na te kwestie. Jak cenna jest krowa mogą zaświadczyć zatem tamte setki tysięcy uczniów, którym dane było doświadczać codziennego smaku naturalnego mleka.
Czasy, które ze względu na ideologię propagowaną przez czerwonych towarzyszy ówczesnego systemu totalitarnego, nie cieszą się popularnością i uznaniem nie tylko historyków, ale i prawicowego społeczeństwa, potrafiły jednak mieć w sobie prawdziwe pozytywne obszary życia, których pozbawione są niestety współczesne realia. We współczesnym pędzie technologicznym i pogonią za dobrami materialistycznymi i finansowymi, jakże często zapomina się co może stanowić prawdziwe wartości dla człowieka i jego życia.
Dobra, których nie kupi się za żadne środki finansowe. Dlatego zdaje się zauważać coraz bardziej wzrastającą tendencję do zainteresowania się darami natury i powrót do korzeni i tradycji. Jakim ciekawym doświadczeniem może być spędzenie czasu na wsi, przekonują się ci, którzy tego doświadczyli w realnej rzeczywistości.