W dzisiejszych czasach już mało kogo trzeba przekonywać do tego, że o zęby i jamę ustną należy dbać systematycznie każdego dnia. Większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Większa świadomość sprawia, że dbałość o zęby staje się codzienną rutyną dla większości osób. Dla niektórych osób być może większą motywacją aby to robić jest strach przed dentystą i jakimikolwiek zabiegami na zepsutych zębach.
Oczywiście jeśli chodzi o specjalistę w dziedzinie leczenia zębów czy też chorób przyzębia to wszyscy dokładnie wiedzą, że jest nim dentysta. Ale nie wolno zapominać także o stanowisku asystentki stomatologicznej, która stanowi niezwykle ważną część całego zespołu dentystycznego. Jej umiejętności i doświadczenie umożliwiają przeprowadzanie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów dentystycznych z dbałością o najwyższe standardy higieny i w zgodzie z wymogami proceduralnymi.
Asystentka stanowi bardzo dużą pomoc i wsparcie dla dentysty, ale w wielu sytuacjach potrafi także kojąco wpłynąć na lękliwego pacjenta. Dobór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest zatem niezwykle ważny, ponieważ oprócz samego lekarza dentysty, to także asystentka stomatologiczna będzie stanowiła o jakości usług świadczonych w danym gabinecie i stanie się jego swoistą wizytówką.
To, że asystentki stomatologiczne nie wykonują samodzielnie zabiegów na pacjentach nie oznacza, że nie mają wiedzy na temat wszystkich procedur związanych z zabiegiem czy też o kolejności czynności, jakie muszą być wykonane. Aby znaleźć pracę na tym stanowisku należy zdobyć odpowiednie wykształcenie. Jest to możliwe w wielu szkołach policealnych. Przy czym aby dokonać odpowiedniego wyboru warto zwrócić uwagę na to, jaki program nauczania oferuje dana szkoła. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie nauka w szkole, która umożliwia dużą ilość zajęć praktycznych. Jest to związane z faktem, że pracując w gabinecie dentystycznym asystentka wielokrotnie będzie musiała uczestniczyć w różnych zabiegach na tak zwane cztery ręce z dentystą. Musi więc nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną na temat stomatologii, ale przede wszystkim powinna mieć wszystko przećwiczone w praktyce.
To, ile zarabia asystentka stomatologiczna zależeć będzie od bardzo wielu czynników
Wśród podstawowych kryteriów będzie oczywiście to, jaką ukończyła szkołę i czy posiada już jakiekolwiek doświadczenie w pracy. Nie powinien dziwić fakt, że osoba tuż po szkole nie może spodziewać się takich samych zarobków jak osoba, która może pochwalić się 2-letnim doświadczeniem w prywatnej klinice wykonującej setki zabiegów miesięcznie.
Na wysokość zarobków wpływ będzie mieć także to, w jakim gabinecie asystentka znajdzie pracę. W gabinetach finansowanych ze środków publicznych zarobki będą należały do najniższych. Dopiero praca w gabinetach prywatnych daje szansę na większe zarobki. W tych miejscach przychodzą pacjenci, którzy za wszystkie wykonywane zabiegi płacą z własnej kieszeni a ich kwoty sięgają niekiedy kilkunastu tysięcy złotych.
Również szczegółowy zakres obowiązków, jakie wykonywać będzie asystentka, będzie mieć wpływ na to w jakiej wysokości otrzymywać będzie wynagrodzenie. Do obowiązków asystentki stomatologicznej może należeć wiele różnych spraw. Do podstawowych jej zadań należy chociażby przygotowanie gabinetu do pracy każdego dnia rano, jak również posprzątanie całego sprzętu bo zakończonym dniu pracy.
W międzyczasie będzie ona musiała dbać także o narzędzia używane do każdego poszczególnego pacjenta. Konieczne będzie każdorazowe ich czyszczenie i sterylizacja. Musi ona na bieżąco dbać, aby lekarz dentysta miał w miejscu pracy wszystko to, co jest mu niezbędne. Do jej obowiązków należy więc kontrolowanie stanów magazynowych różnego rodzaju wacików, płynów dezynfekujących, sprzętu i leków do wykonywania znieczulenia. Prowadzić także będzie dokumentację medyczną oraz sprawozdania ze sterylizacji narzędzi.
W trakcie wizyty pacjenta to właśnie asystentka zajmować się będzie przygotowaniem go do zabiegu pod względem higienicznym jak również psychologicznym. Musi się więc charakteryzować dużą empatią i troskliwością. W trakcie wykonywania zabiegu asystentka może być pomocna do podawania niektórych narzędzi. Jeśli wymagane będzie wypełnienie ubytków to będzie ona musiała przygotować odpowiedni preparat. Ważne jest to, aby przygotować go w odpowiednim momencie i z zastosowaniem odpowiednich procedur. Im większe doświadczenie mieć będzie asystentka oraz im więcej rzeczy będzie w stanie zrealizować tym bardziej płynna będzie praca gabinetu dentystycznego.