Nietrzymanie moczu można leczyć!

Nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej wstydliwych chorób, z którymi borykają się głównie kobiety. Zwykle cierpią w milczeniu, nie informując o problemie lekarza. Tymczasem NTM można z powodzeniem leczyć. Poniżej skuteczne sposoby na walkę z NTM.

Nietrzymanie moczu to dla większości kobiet temat tabu, nieporuszany ani w gronie przyjaciółek, ani z lekarzem domowym czy specjalistą. Cierpią latami, nie zgłaszając się o pomoc. Trzeba nosić pieluchomajtki dla dorosłych, ale także regularnie ćwiczyć mięśnie brzucha i wdrożyć odpowiednie leczenie polecone przez urologa. Zwykle są to metody farmakologiczne, a w ostateczności chirurgiczne.

Leczenie NTM

Skuteczne leczenie nietrzymania moczu jest możliwe – medycyna zna wiele sposobów na walkę z tą chorobą – m.in. fizjoterapię, farmakologię oraz operację. Przede wszystkim jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że leczenie zależy od typu nietrzymania moczu i od zaawansowania choroby. W poważnym stadium, gdy pieluchomajtki dla dorosłych są koniecznością, całkowite wyleczenie jest niezwykle trudne.

Fizjoterapia jest podstawową i najbezpieczniejszą metodą, której chętnie spróbuje każda kobieta. Tym bardziej że nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań do jej stosowania niezależnie od wieku.

Jeśli ćwiczenia nie przyniosą znacznej poprawy, lekarz przepisze odpowiednie środki farmakologiczne na naglące parcia na pęcherz. Zwykle są to lekarstwa zmniejszające skurcze pęcherza oraz – dla kobiet – gałki dopochwowe. Co jednak ważne, terapia farmakologiczna nie jest zalecana u pacjentów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Przepisywane są zwykle leki zmniejszające popuszczanie moczu parcie naglące, leki hormonalne odbudowujące błonę śluzową cewki moczowej, co poprawia jej szczelność, a nawet tabletki przeciwdepresyjne, gdyż osłabiają one siłę skurczów pęcherza i poprawiają napięcie mięśni zwieracza.

Trening mięśni Kegla (dna macicy)

Zalecany jest jako pierwszy sposób na walkę z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dzięki nim pęcherz będzie utrzymywany we właściwym miejscu, co zagwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Ćwiczenia można wykonywać w różnym miejscu, nie tylko w domu czy toalecie, ale m.in. także przy biurku, czekając na przystanku, jadąc autobusem. Polegają one na prawidłowym zaciskaniu mięśni – należy to robić tak, jakbyśmy starali się zatrzymać strumień moczu.

Z kolei trening w toalecie polega na przerywaniu oddawania moczu – należy nagle zacisnąć mięśnie i po kilku sekundach je rozluźnić. W zasadzie ćwiczenia te powinien wykonywać każdy, nawet osoby niemające obecnie problemów z nietrzymaniem moczu. Zauważalne efekty wymagają jednak treningu codziennie.

Ciężarki dopochwowe

To kolejna metoda leczenia NTM dla kobiet. Pacjentki, czując, jak z pochwy wysuwa się ciężarek, kurczą mięśnie dna miednicy, wzmacniając je. Należy rozpocząć od ciężarka, który można utrzymać wewnątrz pochwy przez co najmniej minutę spaceru. Wraz z biegiem czasu i przyzwyczajeniem się do ciężarka, należy zwiększać codzienne czynności – optymalny czas to ok. 15–20 minut dziennie.

Zabieg chirurgiczny

Ta metoda gwarantuje wysoką skuteczność – aż u około 80 proc. pacjentów kończy się powodzeniem! Zabiegi zwykle przeprowadza się u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, chorych cierpiących na schorzenia neurologiczne lub po operacjach gruczołu krokowego, a także na NTM spowodowane naglącymi parciami na pęcherz u mężczyzn. Wyróżnić można kilka technik, a lekarz dobierze najwłaściwszą dla konkretnego pacjenta. Ważny jest jego wiek, płeć, a także przebyte operacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here