Zazwyczaj każdy posiadacz trawnika codziennie dba o niego i stara się, żeby wyglądał pięknie przez prawie cały rok. Jednak są różne sytuacje, w których na pielęgnację nie jesteśmy w stanie poświęcić tyle czasu, ile powinniśmy i robi się on zaniedbany. Czasem jest też tak, że nasz trawnik mimo tego, że o niego dbamy, zaczyna tracić swój dawny blask i należy mu go przywrócić. W takich wypadkach należy przeprowadzić renowację trawnika, która pozwoli przywrócić trawie świetny wygląd i sprawić, że czas spędzony w ogrodzie znów będzie sprawiać przyjemność.
Na czym polega renowacja trawnika?
Wbrew pozorom renowacja trawnika nie musi być skomplikowanym i wymagającym procesem, możemy dokonać tego samodzielnie – wystarczy znać podstawowe zasady i zarezerwować sobie nieco czasu. Od czego zacząć? Przede wszystkim od oczyszczenia naszego trawnika. Zbyt duże nagromadzenie starej trawy, liści czy chwastów powoduje, że do naszej trawy nie dociera wystarczająca ilość wody, powietrza i światła, trawa staje się sucha i żółta, aż w końcu zaczynają się w tych miejscach tworzyć łyse placki. Usunięcie zbędnych elementów, to zatem podstawa renowacji trawnika. Można do tego celu użyć na przykład grabi. Następnie należy sprawdzić czy nie utworzyła się warstwa filcu – jest to gęsta warstwa gnijących liści, korzeni, zaschniętej trawy i mchu. Często w takich wypadkach renowację trawnika musimy zacząć od wertykulacji, która jest niezbędna, bowiem utworzona warstwa filcu uniemożliwia dopływ powietrza do korzeni trawy i zatrzymuje wilgoć na powierzchni trawnika. Wertykulację można przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia – wertykulatora.
Pierwszy krok za nami – co dalej?
Kolejnym krokiem renowacji trawnika jest napowietrzenie gleby – inaczej aeracja. Polega ona na nakłuwaniu podłoża na głębokość kilkunastu centymetrów, co rozluźnia glebę i przecina korzenie trawy, powodując ich rozrastanie. Są specjalne buty do aeracji z kolcami, ale można też użyć aeratora mechanicznego, Po zastosowaniu takiego zabiegu warto uzupełnić braki w ziemi na naszym trawniku oraz dokonać piaskowania – to dodatkowo wpłynie korzystnie na pulchność gleby. Renowację trawnika należy zakończyć odpowiednim nawodnieniem.
Samodzielna renowacja trawnika – to możliwe.
Z powodzeniem możemy przeprowadzić sami renowację trawnika, ale są też firmy zajmujące się tym profesjonalnie. Wybór należy do nas i nie powinniśmy się zniechęcać, bo nie jest to trudne i przynosi równie zadowalające efekty. Jednak skorzystanie z usług fachowców to z pewnością dobre rozwiązanie dla zabieganych osób, dla których samodzielna renowacja trawnika jest zbyt pracochłonna – w takich firmach najczęściej używa się narzędzi mechanicznych do aeracji czy wertykulacji, co nieco przyspiesza proces renowacji. Wybór należy do nas, w zależności czym kierujemy się podejmując decyzję.
Przygotuj się na renowację.
Renowacja trawnika to bardzo ważny proces, który można przeprowadzać regularnie i tak naprawdę zobaczymy efekty nawet na najbardziej zaniedbanym trawniku. Regularnie oczyszczając nasz trawnik z zanieczyszczeń, odpowiednio go napowietrzając i nawadniając, mamy pewność, że będzie nam służył przez lata. Jeżeli zasięgniemy wiedzy, to możemy renowację trawnika przeprowadzić samodzielnie, ale są też firmy, które z powodzeniem zrobią to za nas. Warto jednak mieć wybór i upewnić się, że renowacja trawnika przebiegnie pomyślnie.