Operacją chirurgiczną, która polega na usunięciu macicy, jest histerektomia. Jest to częsty zabieg ginekologiczny i może być niezbędny z powodu różnych chorób, takich jak nowotwory, endometrioza, mięśniaki macicy lub ciężkie krwawienia menstruacyjne. Mimo że histerektomia może być skutecznym rozwiązaniem problemów zdrowotnych, wiąże się z wieloma potencjalnymi powikłaniami i wyzwaniami dla pacjentek. Ważne jest zrozumienie tych aspektów, aby lepiej przygotować się na okres rekonwalescencji.
Histerektomia. Jakie mogą być potencjalne powikłania?
Po usunięciu macicy, mogą wystąpić różnorodne komplikacje, których ryzyko zależy od rodzaju operacji, przyczyny zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie kilka typowych powikłań, które mogą pojawić się już po przeprowadzeniu histerektomii.
Właściwie po każdej operacji istnieje ryzyko zakażeń. Po histerektomii mogą wystąpić infekcje układu moczowego lub rany pooperacyjne. Dlatego tak ważne, jeśli chodzi o choroby po usunięciu macicy, jest utrzymanie higieny i przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba liczyć się również z ryzykiem powstawania tzw. skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, co ma miejsce szczególnie w przypadku pacjentek o podwyższonym ryzyku. Do grupy tej zaliczają się na przykład: palacze papierosów czy osoby z nadwagą. Te skrzepy mogą być przyczyną poważnych powikłań, takich jak zator tętnicy płucnej lub udar.
Usunięcie macicy może wywołać w organizmie takie zmiany, które poważnie wpłyną na układ hormonalny kobiety. Zmiany te mogą objawiać się zaburzeniami w cyklu menstruacyjnym oraz pojawianiem się symptomów menopauzy (uderzenia gorąca, zmiany nastroju, kłopoty z utrzymaniem prawidłowego poziomu masy ciała itp.). W ramach walki z tymi objawami lekarz może zalecić terapię hormonalną zastępczą.
Ponadto, histerektomia macicy to zabieg, który może mieć wpływ na funkcjonowanie pęcherza moczowego niektórych pacjentek. Mogą pojawić się wówczas problemy z nietrzymaniem moczu lub infekcje dróg moczowych.
Ginekolog Wrocław. Podsumowanie
Podsumowując, histerektomia, której wykonywaniem zajmuje się np. ginekolog Wrocław, jest poważnym zabiegiem chirurgicznym, który może przynieść ulgę w przypadku wielu chorób macicy. Niemniej jednak, istnieje ryzyko powikłań po histerektomii, dlatego ważne jest, aby pacjentki były świadome tych zagrożeń i odpowiednio przygotowane na czas rekonwalescencji. Współpraca z lekarzem oraz utrzymanie zdrowego stylu życia po operacji są kluczowe dla zapewnienia jak najlepszego zdrowia po usunięciu macicy.