Andon - co to za system?

Optymalizacja procesów produkcyjnych to nie tylko inwestycja w nowoczesne maszyny czy odpowiednio wyszkolony personel. To także odpowiednie systemy, w tym komputerowe, pozwalające na jak najlepsze zarządzanie produkcją Do takich systemów należy andon, czyli japoński pomysł na ograniczenie kosztów przestojów.

Andon – czyli co?

Słowo „andon” pochodzi z języka japońskiego i najczęściej tłumaczone jest jako „sygnalizacja świetlna” lub zwyczajnie „sygnalizator”. Jako idea powstała już w latach 30. ubiegłego wieku, ale okres wojen sprawił, że po raz pierwszy wdrożono ją dopiero w latach 50.

Andon nieodłącznie kojarzony jest z fabrykami Toyoty, w której pomysł powstał i po raz pierwszy został wdrożony. Początkowo idea ta wcale nie zakładała użycia komputerów, a jedynie zwykłych tablic świętych, na których operatorzy maszyn mogliby zgłaszać awarie czy błędy produkcyjne. To właśnie dzięki wczesnemu zgłaszaniu błędów koszty przestojów są mniejsze, bo skróceniu ulega sam czas przestoju, a ponadto do dalszych etapów produkcji trafia mniej nieprawidłowo wykonanych elementów.

Andon jako część TPS

Pod skrótem TPS kryje się Toyota Production System, który opiera się na dwóch głównych filarach: idei andon oraz just in time, które mają się przekładać na tzw. „lean production” – „odchudzoną produkcje, czyli taki system produkcyjny, który maksymalnie ogranicza marnotrawstwo.

Po pierwsze podczas całego procesu produkcyjnego wszystkie podzespoły i półfabrykaty są produkowane lub dostarczane tylko w takiej ilości, jaka jest potrzebna na kolejnych etapach produkcji, co wynika ze stosowania zasady „just in time”. Po drugie minimalizuje się straty związane z awariami linii technologicznych, czy niedotrzymaniem parametrów produkcji dzięki idei „andon”, która minimalizuje ilość szuk elementów produkowanych z wadami.

Współczesne życie idei andon

Dziś firmy produkcyjne coraz częściej stosują ideę andon, ale już nie formie prostych sygnalizatorów świetlnych umieszczonych nad stanowiskami pracy. Do zarządzania produkcją z wykorzystaniem japońskich idei coraz częściej stosuje się specjalne systemy informatyczne.

Stosowanie programów opartych na japońskiej idei andon to nie tylko szybka reakcja na awarię. To także możliwość centralizacji procesów nadzoru nad przebiegiem produkcji, czy możliwość bardziej efektywnego wykorzystania wewnętrznych lub zewnętrznych jednostek utrzymania ruchu. Systemy komputerowe nie tylko w jasny sposób wizualizują statusy poszczególnych miejsc na linii technologicznej. Mogą też wspierać człowieka przy rozwiązywaniu problemów technologicznych, również dzięki możliwości archiwizacji i analiz danych produkcyjnych ex-post.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here