Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są alarmujące – aż 284 miliony wszystkich na całym globie jest z względu chorób wzroku czy jest zupełnie niewidomych. Składa się, że u 80% pacjentów ważna było uniknąć utraty wzroku przy właściwej konserwacji oraz leczeniu. Także w naszym kraju zaburzenia aparatu wzroku nie należą do rzadkości – prawie 50% Polaków w wieku od 16 do 54 lat nie widzi w sposób odpowiedni. Widzenie astygmatyka przypomina patrzenie przez lornetkę z nieuregulowaną ostrością. Obraz jest rozmyty oraz zniekształcony. Gdy masz na tę dolegliwość, widzisz np. gwiazdy jako plamki, a nie punkty. Kontury obiektów są nieostre, niezależnie od odległości, ważny jest także brak wyczucia przestrzeni. Niewielka wada powoduje szybkie męczenie się oczu i bóle głowy.
Astygmatyzm – charakterystyka
Etiologia astygmatyzmu to nieprawidłowa budowa rogówki, pierwszej struktury oka, która odbywa załamywania promieni. Niezborna rogówka, czyli ta, która jest etiologią astygmatyzmu, ma dwa rozmaite promienie krzywizny. Można toż sobie wyobrazić, porównując prawidłową rogówkę do wycinka idealnej kuli. Natomiast rogówka niezborna jest wycinkiem bryły o kształcie jajowatym. W takiej rogówce występują dwa podstawowe południki, położone pionowo oraz poziomo, bardzo różniące się promieniami krzywizny (porównajmy sobie przedstawiony opis z połową skorupki jajka. Linia narysowana pionowo, wzdłuż takiej połówki, różni się zakrzywieniem od linii powstałej przy rysowaniu poziomo). Wspomniane linie bardzo różniące się promieniem krzywizny to właśnie nazywane południki główne wyznaczające oś astygmatyzmu. Wiązka promieni padających wzdłuż jednej osi jest załamywana z kolejną mocą niż promienie padające wzdłuż osi prostopadłej do niej. Oczywiście rogówka wcale nie jest idealnie okrągła, zatem można powiedzieć, iż każdy choruje na niezborność. Natomiast schorzenia widzenia pojawiają się tylko od pewnego poziomu deformacji.
Są dwa typy astygmatyzmu rogówkowego:
1.Astygmatyzm regularny – w astygmatyźmie tego sposobie można rozpoznać dwa jego przekroje, w których rogówka ma różną moc zbierającą, bo ma dość największą oraz najmniejszą krzywiznę. Tenże typ astygmatyzmu można korygować za pomocą okularów ze szkła cylindrycznego (torycznego) czy miękkimi torycznymi soczewkami kontaktowymi.
2.Astygmatyzm nieregularny – w ostatnim wypadku dwa przekroje nie potrafią być wyróżnione, bo jest mnóstwo osi optycznych. Tenże typ astygmatyzmu niejednokrotnie występuje wskutek zniszczenia rogówki, np. podczas przypadku (blizny), czy jest spowodowany nierównomierną wypukłością rogówki (stożek rogówki) czy również nieregularnością soczewki. W astygmatyzmie nieregularnym do jego korekcji można zastosować dwa sposoby, np. za pomocą twardych soczewek kontaktowych czy żelami nakładanymi bezpośrednio na rogówkę. Obok astygmatyzmu rogówkowego, można rozpoznać jeszcze astygmatyzm spowodowany nieprawidłowym kształtem soczewki, w sytuacji jeśli: rogówka ma odpowiedni kształt, natomiast soczewka wykazuje nieprawidłowe funkcje, czego skutkiem jest postrzeganie przez chorego tak, jak w wypadku astygmatyzmu rogówkowego.