Nie ma jednej prostej metody na pozbycie się zbędnych kilogramów. Niektórzy mogą opychać się słodyczami i tłustymi potrawami od rana do wieczora, a ich masa ciała wciąż będzie utrzymywać się na tym samym poziomie. Inni z kolei już po jednej bardziej obfitej kolacji dostrzegają wzrost wagi, sprawdzając ją później z samego rana. Odchudzanie bywa trudne i na pewno wymaga pewnych poświęceń, ale dzięki aktywności fizycznej można je sobie ułatwić.
Oczywiście trzymając się niskokalorycznego i dobrze zbilansowanego jadłospisu można chudnąć nawet bez konieczności uprawiania jakichkolwiek sportów, jednak nigdy nie będzie to dobre wyjście z sytuacji. Dodatkowy ruch nie tylko przyspiesza spalanie zbędnego tłuszczu, ale też wzmacnia całe ciało, motywuje do działania, poprawia ogólny nastrój i wspomaga działanie układu odpornościowego. Najprostszą i jednocześnie najlepszą aktywnością fizyczną będzie klasyczne bieganie, którym niemalże każdy może się zająć. A ile biegać żeby schudnąć i jak często przeprowadzać taki trening, aby był on efektywny?
Częstotliwość treningów
Osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, na pewno nie powinny przesadzać. Jeżeli do tej pory prowadziły siedzący tryb życia i jedynym ich ruchem w ciągu dnia był spacer do sklepu spożywczego, nagła zmiana trybu życia może doprowadzić do ich zniechęcenia. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę. Codzienne treningi trwające do godziny czy dwóch godzin są czymś zupełnie normalnym dla zawodowych sportowców, ale przeciętny człowiek na pewno ich nie wytrzyma. Wytrwa w swoim nowym postanowieniu maksymalnie kilka dni, po czym będzie tak przemęczony i osłabiony, że już nigdy więcej nie pomyśli nawet o bieganiu.
A po co od razu się do niego zniechęcać? Lepiej stawiać małe, aczkolwiek sukcesywne kroki. Początkowo można biegać nawet raz czy dwa razy w tygodniu. Jeżeli treningi przestaną być dla danej osoby satysfakcjonujące, powinna ona zwiększyć ich częstotliwość do biegania co drugi dzień. Nawet najlepsi i zawodowi sportowcy zostawiają sobie trochę czasu na regenerację. Nie da się ćwiczyć codziennie – takie treningi obciążają wyłącznie układ nerwowy i osłabiają całe ciało.
Sposób przeprowadzania treningów
Osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z bieganiem, najprawdopodobniej będzie mieć spory problem z pokonaniem chociażby tych kilku kilometrów. Długość tras należy zatem stopniowo zwiększać. Można zacząć od pokonywania trzech czy czterech kilometrów na każdym treningu, a później zwiększyć ich ilość dwukrotnie czy nawet trzykrotnie. Ile biegać żeby schudnąć? Czas treningu tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Dawniej uważano, że podczas aktywności fizycznej organizm pobiera energię z tłuszczu dopiero po upływie trzydziestu minut.
Jest to jednak kompletna bzdura. Ciało wykorzystuje swoją tkankę tłuszczową do tworzenia energii w momencie, gdy podczas aktywności fizycznej puls utrzymywany jest na umiarkowanym poziomie, a człowiek w trakcie biegu jest w stanie spokojnie oddychać. Gdyby bowiem nagle przyspieszył i zaczął uprawiać sprint, energia byłaby czerpana przede wszystkim z węglowodanów, które są znacznie szybciej przetwarzane. Osoby zaawansowane, próbujące schudnąć, mogą też skorzystać z interwałów. Są to najlepsze treningi odchudzające, które mają naprawdę sporo interesujących zalet.
Czym są treningi interwałowe?
To treningi przeprowadzane przy zróżnicowanym tętnie. Naprzemiennie jest ono albo bardzo wysokie, albo umiarkowane. Aby wykonać trening interwałowy podczas biegania, należy przez jedną minutę biec przy swojej maksymalnej prędkości, a następnie przejść do truchtu bądź marszu i praktykować go przez ok. 2-3 minuty – do momentu wyciszenia się organizmu i unormowania poziomu tętna. Oczywiście czas trwania poszczególnych etapów treningów interwałowych może być dostosowany do umiejętności i kondycji samego biegacza. Początkującym zaleca się wydłużyć etap truchtu bądź marszu nawet do pięciu minut oraz skrócić czas samego sprintu do trzydziestu sekund.
Co tydzień można zmieniać te proporcje i dłużej dawać z siebie maksimum możliwości, a krócej odpoczywać. Treningi interwałowe nie powinny być zbyt długie. Czas trwania pojedynczej aktywności powinien wynosić maksymalnie pół godziny, choć niektórzy zalecają robienie interwałów przez wyłącznie 20 lub nawet 10 minut. Taka aktywność doskonale wpływa na pracę układu metabolicznego. A gdy zaczyna on szybciej i intensywniej pracować, człowiek z łatwością może zrzucać swoje zbędne kilogramy.