Sirtuiny to białka powstające w organizmie w wyniku reakcji na głód. W ostatnim czasie popularność zyskuje opinia, jakoby sirtuiny miały niesamowite właściwości wpływające na poprawę sylwetki, a także młody wygląd. Czy to prawda?
Czym są sirtuiny?
Sirtuiny mają za zadanie regulować procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i przedłużać życie komórek. Odkryte zostały po raz pierwszy w 1990 roku podczas badań dotyczących drożdży. DNA tych organizmów podczas ich rozrostu dzieli się na mniejsze części. Niektóre z nich, podzielone nieprawidłowo, mogą doprowadzić do niszczenia komórek. Sirtuiny zaś mają działanie neutralizujące błędne fragmenty DNA, dzięki czemu umożliwiają drożdżom dłuższy czas życia i dalszy rozrost.
Sirtuiny, dzięki wspomnianym właściwościom, uznawane są za swoisty eliksir młodości, a stosowanie regularnych głodówek to podstawowy sposób na aktywowanie tych białek w organizmie. Głodówki nie są jednak wskazane dla wszystkich. Ze względu na regularną, etatową pracę, wiele osób nie może sobie pozwolić na osłabienie, które jest charakterystyczne dla dłuższego okresu głodu. Niektóre choroby przewlekłe również wykluczają stosowanie tego rodzaju zabiegów.
Aktywowanie sirtuin nie musi się jednak wiązać z głodówkami! Popularnym ostatnio sposobem odżywiania, wpływającym na utrzymanie smukłej sylwetki i młodego wyglądu, jest dieta sirtfood. Dieta sirtfood oparta została na produktach zwanych aktywatorami sirtuin. Aktywatory te to produkty spożywcze, których spożywanie sprzyja produkcji tych dobroczynnych białek.
Dieta sirtfood
Dieta sirtfood, wspomagająca aktywację sirtuin w organizmie, opracowana przez amerykańskich dietetyków – Aidana Gogginsa i Glena Mattena, opisana została w książce The Sirtfood Diet. Stosowanie ich sposobu żywienia w połączeniu ze zdrowym trybem życia, rezygnacją z nałogów i regularną aktywnością fizyczną pomoże utrzymać młody wygląd, szczupłą sylwetkę i zdrowie przez długie lata.
Sirtuiny znajdziemy w powszechnie znanych produktach spożywczych, z których możemy przygotować pyszne potrawy. Zasady diety sirtfood uczą nas, jak umiejętnie planować posiłki i dobierać składniki, tak by zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Dieta sirtfood wymaga oczywiście ograniczenia kaloryczności spożywanych dań – szczupła sylwetka wymaga pewnych wyrzeczeń. Jeśli nie zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, a po prostu – chcemy włączyć do jadłospisu produkty aktywujące sirtuiny, na pewno nie zaszkodzi to naszemu zdrowiu.
Aktywatory sirtuin to często również silne antyoksydanty, czyli produkty zawierające przeciwutleniacze, chroniące organizm przed niszczącym działaniem wolnych rodników, przyspieszających procesy starzenia się tkanek. Dieta pełna aktywatorów sirtuin jest zatem podwójnie korzystna dla organizmu, a przy tym bardzo smaczna.
Gdzie szukać sirtuin?
Kojarzące się z kuchnią włoską składniki diety sirtfood to między innymi:
- oliwa z oliwek
- czerwone wino
- kapary
- rukola
- papryczki chilli
- seler
- jarmuż
- cykoria
- lubczyk
- pietruszka
- czerwona cebula
- truskawki
- jabłka
- cytrusy
- daktyle
Sirtuiny aktywowane są także poprzez występujące w herbacie katechiny i kurkuminę z kurkumy – pysznej przyprawy znanej z kuchni indyjskiej, mającej także działanie przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Antydepresyjne działanie przypisuje się kurkumie ze względu na jej wpływ na wytwarzanie dopaminy i serotoniny, nazywanych hormonami szczęścia, pozytywnie wpływających na stan psychiczny i ogólne samopoczucie. Sirtuiny aktywowane są również przez kakao wspierające dodatkowo pracę mózgu, serca i poprawiające nastrój.
W każdej diecie, w codziennym życiu umiejętne dobieranie składników diety tak, by poza przyjemnością jedzenia i zaspokajaniem głodu wspomagały również czynności organizmu, pomoże nam zachować młodość i zdrowie na wiele lat.