Ćwiczenia na pamięć

Coraz częściej zapominasz nie tylko o drobiazgach, ale i istotnych sprawach? Nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem? Sprawdź najlepsze ćwiczenia na pamięć.

Na szczęście pamięć możesz ćwiczyć każdego dnia. Właściwie prowadzony trening mózgu przynosi wymierne korzyści, a zgodnie z przeprowadzonymi badaniami jego efekty mogą być widoczne niezależnie od twojego wieku.

Jak robić trening mózgu?

Pod pewnym względem mózg jest podobny do mięśni – otóż można go trenować i stymulować, co prowadzi do jego rozwoju oraz poprawy właściwości. Trening mózgu to m.in. ćwiczenia na pamięć i koncentrację, które pomogą ci w skupieniu podczas pracy, a także wielu innych codziennych czynności.

Podczas treningu mózgu warto przestrzegać kilku kluczowych zasad, dzięki którym osiągniesz lepsze efekty. Przede wszystkim ćwicz systematycznie – regularność i staranność to niezbędne elementy do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie. Ponadto nie obawiaj się podejmowania kreatywnych zadań i wyzwań, staraj się też unikać rutyny, która w dłuższej perspektywie po prostu ogranicza twój rozwój. Codzienny trening mózgu powinien trwać około 10-15 minut, z czasem możesz go również wydłużać, aby poddawać swój umysł nowym i zmiennym bodźcom.

Jakie ćwiczenia na pamięć i koncentrację warto wykonywać?

Nim poznasz kilka propozycji sprawdzonych ćwiczeń na pamięć, pamiętaj, że możesz trenować mózg także w inny sposób, np. każdego dnia stawiając sobie nowe wyzwania, rozwiązując problemy w pracy czy angażując się w nowe projekty. Wszystkie aktywności, które wymagają kreatywnego działania twojego mózgu na wyższych obrotach, bardzo korzystnie wpływają na jego kondycję.

Nie zapomnij też o zdrowych nawykach – wysypiaj się, unikaj niepotrzebnego stresu, uzupełnij codzienne menu o owoce i warzywa, a w razie potrzeby – zażywaj także starannie dobrane suplementy diety. Prowadzony przez ciebie tryb życia ma ogromny wpływ na pamięć i kondycję mózgu.

Wracając jednak do typowych ćwiczeń dla treningu mózgu, znakomicie sprawdzają się choćby tradycyjne gry planszowe. W ostatnich latach wróciły do łask, w wiele z nich mogą grać zarówno dorośli, jak i dzieci – to zatem świetny pretekst do spędzenia czasu w gronie rodziny. Podczas rozgrywki pracują obie półkule mózgowe, co stymuluje logiczne myślenie, zapamiętywanie oraz zachowanie koncentracji.

Podobnie działa również rozwiązywanie wszelkiego typu łamigłówek, sudoku, krzyżówek czy układanie puzzli. Jedną z najpopularniejszych rozrywek pamięciowych jest gra memory. Gracze muszą parami odkrywać takie same karty z obrazkami, symbolami itp., co wymaga zapamiętywania ich położenia. Świetna zabawa gwarantowana!

Aby poprawić swoją pamięć i koncentrację, możesz próbować też wizualizacji. Usiądź w spokojnym i cichym miejscu, zamknij oczy, a następnie wyobraź sobie określony przedmiot. Zachowaj go w pamięci i staraj się na nim skupiać, może to być nawet twoje serce w czasie powolnego oddychania. Postaraj się, aby myśli nie odbiegły od celu skupienia, w ten sposób zapanuj nad umysłem i swoimi myślami.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here