Metalowe elementy towarzyszą nam w codziennym życiu, lecz choć jest to trwały materiał to wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przeciwnym razie z czasem będzie tracił na swoich właściwościach, głównie z uwagi na zgubne oddziaływanie rdzy. Wśród licznych sposobów na zwalczenie tego problemu za jeden z najskuteczniejszych uchodzi cynkowanie. Na czym polega?
Dwa podstawowe rodzaje
Jest to metoda ochrony fragmentów metalowych, która polega na nałożeniu na nie warstw cynku, dzięki czemu chroni się je przed korozją. Proces ten może przebiegać w różny sposób, natomiast dwie popularne metody to ogniowa oraz galwaniczna. Szczegółowe etapy przedstawiono na centrala-wiedzy.pl. Przed ich rozpoczęciem dany przedmiot zostaje dokładnie oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń czy starych powłok. W pierwszym z wariantów dana rzecz jest następnie zanurzana w ciekłym i bardzo mocno rozgrzanym (400-500 stopni) cynku, który wchodząc w reakcję z żelazem przylega do powierzchni i tworzy wytrzymałą warstwę tego pierwiastka. Przy cynkowaniu galwanicznym wykorzystuje się roztwór elektrolitowy oraz prąd. Po późniejszym płukaniu pozostaje cienki pancerz z cynku, który można też pomalować. W ten sposób zabezpiecza się części, które są widoczne na co dzień.
Zastosowanie
Czynność ta znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach, gdzie mamy do czynienia ze stalowymi elementami, więc obejmuje to wiele gałęzi przemysłu, w tym między innymi samochodowy, elektryczny czy budowlany. W praktyce każdy ma do czynienia z rzeczami chronionymi w ten sposób, choć nie zawsze mamy tego świadomość, gdyż często dokonują tego już sami producenci. Powszechne jest choćby cynkowanie śrub, którym można przeczytać na https://centrala-wiedzy.pl/co-to-jest-cynkowanie-srub/ oraz wkrętów, natomiast taką ochronę posiadają też przedmioty, z których korzysta się w ogrodzie, a także spotykana przy wielu domach siatka ogrodzeniowa. Przed korozją zabezpiecza się również instalacje grzewcze oraz elektryczne, gdyż uszkodzenia wywołane przez rdzę mogłyby prowadzić do przerwania dostawy ciepła czy też prądu. Cynkowanie wykonuje się także w kontekście części w pojazdach – samochodach, motocyklach czy rowerach.