Implanty to sztuczne korzenie zębów, którymi w bezpieczny sposób można uzupełnić braki w uzębieniu. Nie są szkodliwe dla organizmu i może je nosić każdy, kto nie chce korzystać z protez zębowych i zakwalifikuje się do zabiegu.
Czym są implanty zębowe i kto może je nosić?
Implanty zębowe to rodzaj tytanowych korzeni, które stanowią podstawę do odbudowy zęba. Poleca się je szczególnie osobom z ubytkami, które nie chcą nosić stałych uzupełnień protetycznych, a chciałyby cieszyć się ładnym i zdrowym uśmiechem. Zakłada się je także ze względów estetycznych.
Implanty zębowe produkuje się z różnych materiałów. Najpopularniejszy to stabilny i cechujący się długim okresem użytkowania tytan. Nie jest on jednak jedynym materiałem stomatologicznym. Dużym uznaniem pacjentów cieszą się uzupełnienia z tlenku cyrkonu (implanty cyrkonowe, inaczej ceramiczne), ponieważ wyglądem przypominają naturalną tkankę zęba. Bardzo dobrze wiążą się też z tkanką kostną i w odróżnieniu od tytanowych może je stosować każdy. Korzeń tytanowy bowiem czasem uczula i nie jest tak odporny na zmiany temperatury jak cyrkon.
Niewątpliwą zaletą implantów jest fakt, że wyglądają one niemal identycznie jak zdrowe zęby i są wstawione na stałe, co nie powoduje dyskomfortu podczas ich noszenia i spożywania pokarmów. Mogą być umieszczone w otoczeniu naturalnych zębów.
Jak przebiega proces zakładania implantów?
Założenie implantów wymaga kilku wizyt u stomatologa. Z początku kieruje się pacjenta na zdjęcie pantomograficzne i wspólnie z nim dobiera rodzaj materiału, który będzie wykorzystany do stworzenia korzenia. Zabieg chirurgiczny, polegający na wywierceniu otworu w wyrostku zębowym i umocowaniu w nim implantu, odbywa się na następnej wizycie. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub krótkiej narkozie. Trwa od 30 do 120 minut. Ranę się zaszywa, dlatego implant nie jest widoczny w jamie ustnej.
W drugim etapie dochodzi do odsłonięcia korzenia i wkręcenia tzw. śruby gojącej, która przyspiesza proces gojenia śluzówki i przygotowuje dziąsło pacjenta pod odbudowę zęba. Regeneracja tkanek trwa około dwóch tygodni. Trzeci etap, czyli uzupełnienie, można wykonać dopiero po pełnym wygojeniu rany.
Przeciwwskazania do wykonania implantów
Założenie implantów wiąże się z szeregiem przeciwwskazań. Do zabiegu wszczepienia ciała obcego nie kwalifikują się osoby z nieuregulowaną cukrzycą, kobiety ciężarne oraz dzieci, które nie ukończyły 17 roku życia. Nie zaleca się również zakładania ich chorującym na nowotwory, choroby neurodegeneracyjne ani osobom z wadami serca.
Pacjent, który chciałby wszczepić sobie implanty, musi przejść szereg badań laboratoryjnych oraz pomiary kości szczęki. Nie może mieć żadnych stanów zapalnych w obrębie błon śluzowych w jamie ustnej. Bada się także jego zatoki: zarówno przynosowe, jak i szczękowe. Ich wady lub choroby mogą przeszkodzić w kwalifikacji do zabiegu.
Wszczepienie implantów zębowych jest obarczone ryzykiem wystąpienia powikłań. Należą do nich: znaczne osłabienie, ból gardła, powiększone węzły chłonne oraz gorączka. Jeśli pojawią się takie objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.