Niezdrowy styl żywienia, niska aktywność fizyczna w ciągu dnia, stres i korzystanie z różnego rodzaju używek – te wszystkie czynniki oddziałują na układ pokarmowy i stopniowo zaczynają go zaburzać. Problemy gastryczne są jednymi z częściej występujących dolegliwości w dzisiejszych czasach i wbrew pozorom nie tyczą się one wyłącznie ludzi starszych czy osób dorosłych. Częste biegunki, zaparcia, mdłości bądź nawracające wymioty zawsze są niepokojącymi sygnałami wysyłanymi przez sam organizm, który chce powiedzieć swojemu właścicielowi, że dzieje się w nim coś niedobrego.
Aby dobrze zdiagnozować stan zdrowia cierpiącego pacjenta, często poddaje się go gastroskopii – jednemu z najpopularniejszych badań oceniających stan przełyku, żołądka oraz samej dwunastnicy. Gastroskopia nie jest zabiegiem przyjemnym i mimo iż obecnie przeprowadza się ją inaczej niż dawniej, wprowadzając narzędzie gastroskopowe przez nos, dalej nie można powiedzieć, by była ona jakkolwiek komfortową sytuacją dla samego pacjenta.
Ile trwa gastroskopia?
Jak wygląda ten zabieg? Kiedy należałoby z niego skorzystać i ile się za niego płaci? Dzięki gastroskopii lekarze są w stanie szybciej i rzetelniej zdiagnozować różnorodne choroby związane z samym układem pokarmowym. Dzięki niej uzyskują również jasny obraz różnych organów znajdujących się w ciele pacjenta, co pomaga im w zaplanowaniu następnych zabiegów i ich przeprowadzeniu. Kto powinien skorzystać z gastroskopii? Zazwyczaj skierowanie na ten zabieg otrzymują pacjenci, u których pojawiają się objawy takie jak: trudności z przełykaniem, nawracająca bardzo często zgaga, uczucie pieczenia w przełyku, częste wymioty lub mdłości, krwawienia z układu pokarmowego bądź nagła i niczym niewywołana utrata masy ciała.
Do tej pory przebieg gastroskopii niemalże zawsze był taki sam. Gastroskop, czyli specjalistyczne urządzenie medyczne, wprowadzano do organizmu pacjenta przez jego jamę ustną. Sama technika zabiegu wywołuje spory opór wśród licznych chorych, którzy boją się, że podczas aplikacji aparatu zaczną mieć odruchy wymiotne czy nawet zwymiotują albo zadławią się i uduszą. Z tego powodu u dzieci i osób bardzo młodych gastroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, czyli pod pełną narkozą.
Nie stosuje się jej jednak u dorosłych pacjentów, dlatego ci najbardziej bojaźliwi mogą skorzystać wyłącznie z uspokajających leków. Podaje się je dożylnie, dzięki czemu intensywnie oddziałują one na stan psychiczny pacjenta i zmniejszają jego dyskomfort oraz osłabiają nawet najsilniejsze lęki. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość przeprowadzenia gastroskopii przez nos. Metoda ta nie jest jeszcze zbyt często stosowana, ale lekarze coraz bardziej się do niej skłaniają – podobnie zresztą jak sami pacjenci.
Ile trwa gastroskopia? Czy jest w ogóle bolesna, czy jedynie nieprzyjemna ze względu na pojawiający się podczas niej odruch wymiotny? Otóż czas trwania całego zabiegu wynosi przeważnie od paru do maksymalnie kilkunastu minut. Pacjent nie musi więc znosić długotrwałych męczarni, bo w porównaniu do innych metod diagnostycznych gastroskopię da się przeprowadzić bardzo szybko. Najlepiej radzą sobie z nią doświadczeni lekarze. Często to właśnie od ich ogólnych kwalifikacji, umiejętności czy nawet stażu pracy zależy sam czas trwania całej gastroskopii. Jeżeli chodzi natomiast o wyniki badania, uzyskuje się je niemalże natychmiastowo, ale na wyniki badań histopatologicznych trzeba poczekać przynajmniej trzy tygodnie.
A jak wygląda bolesność odczuwalna podczas przeprowadzania tego zabiegu?
Czy rzeczywiście pacjenci mają prawo się go obawiać, czy jednak ich lęki i czarne myśli są zupełnie bezpodstawne? To wszystko zależy, jednak w większości przypadków gastroskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie ma ona prawa doprowadzać do żadnych odczuć bólowych. Środkiem znieczulającym stosowanym w tym zabiegu jest zazwyczaj specjalny preparat występujący pod postacią aerozolu. Odpowiednio zastosowany całkowicie eliminuje dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Oczywiście mimo tego nie można powiedzieć, że gastroskopia jest zabiegiem przyjemnym. Poddający się jej pacjent rzeczywiście nie odczuwa bólu (bo wcześniej zostaje znieczulony), ale czuje moment przedostania się aparatu do jego jamy ustnej i dalszych narządów. Dyskomfort potrafi być bardzo wysoki, jednakże należy pamiętać o tym, że jest on krótkotrwały. Już po parunastu minutach jest po wszystkim. Z tego powodu gastroskopii nikt nie powinien się przesadnie obawiać.