Większość osób, które choć od czasu do czasu piją alkohol, wie doskonale, czym jest kac. Stan organizmu po wypiciu większej dawki napojów wyskokowych wiąże się z nieprzyjemnym samopoczuciem następnego dnia, brakiem sił, bólami głowy, niekiedy również żołądka. Człowiek odczuwa senność, miewa wciąż zaburzenia równowagi i koncentracji, wiele osób skarży się na nadwrażliwość słuchową i wzrokową. Zdarzają się również mdłości i wymiotowanie.
Organizm w ten sposób próbuje radzić sobie z alkoholem, którego stężenie we krwi wciąż jest zbyt wysokie. Trzeba przyznać, że towarzyszące temu stanowi dolegliwości są na tyle niemiłe i uciążliwe, że w wielu głowach pojawia się wtedy pytanie, ile trwa kac. Nie marzy się wtedy o niczym innym, jak o tym, aby wszystko jak najszybciej minęło, zwłaszcza że czasem nawet silne tabletki przeciwbólowe niewiele są w stanie zdziałać.
Oczywiście to, ile trwa kac i jak bardzo intensywną formę przyjmuje, zależy od różnych czynników. Najważniejsza to ilość spożytego alkoholu. Wypicie jednego czy dwóch piw z reguły nie spowoduje aż tak silnych odczuć następnego dnia, jak przyjęcie np. półlitrowej butelki wódki. Ilość promili we krwi ma zatem największe znaczenie. Wedle tego, co mówią specjaliści – człowiek, u którego po zbadaniu wykryto alkohol na poziomie dwóch promili, prawdopodobnie trzeźwieć będzie przez około 14 godzin od momentu zakończenia picia, jednak sam kac utrzymywać się może dłużej, bo nawet kilkadziesiąt godzin Oczywiście wiele zależy od samego organizmu.
Są osoby, które źle reagują na alkohol w niemal każdej ilości i nawet jedna czy dwie lampki wina mogą wywoływać ból głowy dzień później. Duże znaczenie ma często płeć osoby pijącej, jej wiek, a przede wszystkim masa ciała. Jeśli założymy, że tę samą ilość trunku pić będą w tym samym czasie dwie osoby, przy czym jedna z nich będzie drobna, a druga zdecydowanie postawniejsza, to jest duże prawdopodobieństwo, że szczuplejsza osoba zareaguje gorzej na tę samą dawkę alkoholu. Mówi się też, że kobiety przyswajają alkohol słabiej niż mężczyźni, co jednak oczywiście nie jest regułą.
Ogromne znaczenie dla tego, ile trwa kac, ma sam sposób spożywania „procentów”. Wiele osób nie zachowuje zasad kultury picia, niemal wlewając w siebie kieliszek jeden za drugim. Brak popijania wódki, jedzenia w trakcie lub picie na pusty żołądek to ryzyko, że kac będzie silny i dłuższy. Warto zatem zadbać o to, by w czasie spożywania alkoholu cały czas coś jeść oraz pić wodę niegazowaną. Kolejne porcje „procentów” powinny być przyjmowane powoli, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Warto pamiętać, że im szybciej się człowiek upije, tym szybciej również straci pamięć, panowanie nad sobą i wcześniej skończy się dla niego zabawa.
To, ile trwa kac, oczywiście może wynikać również ze stanu zdrowia danej osoby
Ktoś, kto nie ma żadnych problemów w tym zakresie, może odczuwać gorsze samopoczucie w nieco mniejszym stopniu niż człowiek z rozmaitymi dolegliwościami, na dodatek zażywający leki, których przecież łączyć z piciem nie wolno. Wpływ na intensywność i długość utrzymywania się kaca ma również to, czy w jego trakcie zażywało się inne używki. Wypalenie kilku czy kilkunastu papierosów do paru piw czy butelki wódki prawdopodobnie skończy się zatruciem. Również mieszanie różnych typów napojów alkoholowych może przełożyć się na to, ile trwa kac. Picie kilku rodzajów trunków nie jest najlepszą opcją, gdy nie chce się następnego ranka wstać w gorszym stanie.
Oczywiście bez względu na to, ile trwa kac, trzeba pamiętać, że alkohol utrzymuje się w organizmie dość długo. Jeśli człowiek budzi się po imprezie i nie odczuwa większych dolegliwości, musi pamiętać, że wciąż jest pijany. Pomimo dobrego z pozoru samopoczucia, nie można zatem absolutnie prowadzić auta ani wykonywać jakichkolwiek innych czynności, które zabronione są po spożyciu. Kilka godzin snu to zwykle za mało, aby organizm pozbył się całej ilości alkoholu i doszedł do pełnej sprawności. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, wsiadając w takim stanie za kierownicę.
Tymczasem poza mandatem czy utratą prawa jazy, można doprowadzić do groźnego wypadku, powodującego utratę czyjegoś życia czy zdrowia. Warto więc wyposażyć się w alkomat – jednorazowe wersje dostępne są w aptekach, kioskach i na stacjach benzynowych. Oczywiście trzeba też pamiętać, że samemu ma się duży wpływ na to, ile trwa kac. Trzeba po prostu pić rozsądnie, z umiarem, bez pośpiechu. Jeśli nie potrafi się tego robić, lepiej zupełnie zrezygnować z zażywania trunków.