Policjant to jedna z najbardziej wymagających i niebezpiecznych profesji, jaką można wybrać sobie w polskim społeczeństwie. Droga do policyjnej kariery zaczyna się w specjalnej szkole wyższej, do której można aplikować po ukończeniu liceum ogólnokształcącego oraz technikum. Obowiązują tam pewnego rodzaju wymogi wiedzowe – policjant powinien mieć podstawową wiedzę o świecie, więc wyniki maturalne mają pewne znaczenie. Dostać się jest więc stosunkowo trudno, zważywszy na to, że oprócz wiedzy należy posiadać określoną kondycję.
Testy sprawnościowe do policji może nie są tak restrykcyjne jak do wojska, aczkolwiek również są przeprowadzane. Kandydat do policji powinien być bowiem sprawny i potrafić szybko reagować w sytuacjach kryzysowych. Ze względu na wymagającą pracę – stresującą, a często nawet niebezpieczną policjanci mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, zazwyczaj niedługo po ukończeniu czterdziestego roku życia. Co prawda nie wszyscy z tego korzystają, a także nie każdy policjant kończy wówczas swoją przygodę z zarabianiem – dorabia sobie po prostu w inny sposób np. jako ochroniarz.
Policjanci to grupa zawodowa o bardzo różnych kompetencjach w zależności od konkretnego stanowiska. Najbardziej niebezpieczne i szczególnie dobrze szkolone formacje pracują w pionie kryminalnym i to one zajmują się zatrzymywaniem najgroźniejszych przestępców. Muszą oni w takim razie dobrze posługiwać się bronią palną lub innymi najgroźniejszymi metodami przymusu bezpośredniego. Praca w tym pionie może być niebezpieczna – czasami zdarza się, że między kartelami narkotykowymi a policjantami dochodzi do strzelanin i giną ludzie.
Policjanci pracujący w łapaniu przestępców i współpracujący blisko z prokuraturą popełniają więc spore ryzyko, co czasami skutkuje także problemami w domu. Rzesze policjantów pracują jednak na zdecydowanie mniejszym poziomie ryzyka. Zajmują się łapaniem drobnych przestępców, zabezpieczeniem rozmaitych imprez masowych, patrolowaniem ulic miast i ogólnym strzeżeniem porządku publicznego.
Osobny pion policji stanowią osoby zatrudnione w drogówce, których kompetencją jest prowadzenie kontroli drogowych i nakładanie mandatów na osoby, które dokonały jakiegoś wykroczenia. Oczywiście w przypadku pościgów, może być to czasami praca niebezpieczna, ale zazwyczaj jest to dosyć stabilna i mało stresująca część życia policjanta. Niektóre osoby zatrudnione w komisariatach muszą również dbać o kwestie biurowe, wówczas większość swojej pracy spędzają siedząc na krześle i wypełniając rozmaite dokumenty.
Policjanci zarabiają różnie w zależności od piastowanego stanowiska – w tym zawodzie rozwinięty jest system awansu zawodowego. Odpowiadając więc na pytanie ile zarabiają policjanci, należy powiedzieć, że ciężko jest określić zarobki, ponieważ dosyć mocno się różnią. Średnio jest to jednak 4200 złotych brutto. Nie oddaje to jednak sytuacji tej grupy zawodowej – osoby prosto po studiach zatrudnione w komisariatach nie zarobią więcej niż 3400 złotych brutto. Średnią zawyżają policjanci z formacji, które narażone są na zwiększone ryzyko lub mają większy staż pracy, a co za tym idzie wyższy tytuł zawodowy.
Wówczas pensja może przekroczyć 5500 złotych brutto. Jak na tak odpowiedzialną pracę, może to wydawać się zbyt mało. Policjanci co jakiś czas dokonują strajków – niedawno odbył się ogólny strajk zawodowy zawodów mundurowych. Żądają podwyżek, ale na razie brakuje konkretów. Oczywiście każda grupa zawodowa, która opłacana jest z budżetu państwa co jakiś czas organizuje protesty, aczkolwiek związki zawodowe policjantów należą do tych najbardziej aktywnych w tej kwestii. Możliwe, że ich praca i działalność objawi się w końcu podwyżkami dla policjantów, które pozwolą podwyższyć im swój poziom życia, a także uczynią ten zawód bardziej popularnym.
Nie są bowiem tajemnicą braki kadrowe w obecnych komisariatach. Szeroko krytykuje się w sferach rządzących zamykanie posterunków w małych miejscowościach i konieczność otworzenia ich na nowo, ale problem niesie kwestia kogo można tam zatrudnić. Młode osoby nie chcą podejmować trudu pracy jako policjant – wymagające studia oraz spore kryteria fizyczne zniechęcają, jeśli ma się w perspektywie pracowanie za pieniądze, które nie wydają się satysfakcjonujące. Młodemu człowiekowi obecnie łatwiej jest podjąć decyzję o szkoleniu do profesji, które dadzą w przyszłości pewny zysk. Jest to o tyle szkodliwe, że społeczeństwo policjantów potrzebuje, aby czuć się strzeżonym i bezpiecznym, więc pewne kroki trzeba będzie w końcu podjąć.