Traktując swojego czworonożnego przyjaciela jak jednego z członków rodziny, otaczamy go troską i opieką. Dbając o zdrowie pupila, powinniśmy być zapobiegliwi. Pamiętajmy o tym, że poza domem czyhają na niego różne zagrożenia – w tym jedne z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych: choroby pasożytnicze. Nasz zwierzak powinien być regularnie odrobaczany, szczególnie że pasożyty, których może być nosicielem, są niebezpieczne nie tylko dla niego, lecz również dla wszystkich domowników, z którymi na co dzień przebywa.
Odrobaczanie psów i kotów – dlaczego jest ważne?
W przypadku szczeniąt ryzyko zarażenia glistą występuje jeszcze przed narodzinami. Kocięta natomiast stają się narażone w momencie, gdy zaczynają pić mleko matki. Kiedy zwierzę dorasta i zaczyna spędzać więcej czasu na zewnątrz, jego szansa na „dorobienie się” choroby pasożytniczej szybko wzrasta. Niestety, pasożyty występują praktycznie wszędzie. Należy przy tym zaznaczyć, że nie tylko zwierzaki wychodzące są narażone – wystarczy, że nasz pupil spożywa surowe mięso lub jest wystawiony na kontakt ze zwierzęciem prowadzącym aktywne życie na zewnątrz.
Pamiętajmy, że odrobaczanie psów i kotów jest ważne także z tego powodu, że niektóre gatunki pasożytów są tak samo niebezpieczne dla nich, jak i dla człowieka. Zarażenie pasożytami może powodować szereg poważnych chorób (np. szczególnie niebezpieczną i trudną do wyleczenia toksokarozę).
Jak często trzeba odrobaczać?
W przypadku szczeniąt pierwsze odrobaczenie powinno mieć miejsce na dwa tygodnie po narodzinach. Musi być powtarzane co trzy tygodnie przez cały okres, gdy szczenię wciąż jest karmione mlekiem matki. Co się zaś tyczy kociąt: ich pierwsze odrobaczenie należy wykonać w czwartym lub piątym tygodniu życia i powtarzać co około dwa-trzy tygodnie, aż do czasu zakończenia karmienia ich przez matkę.
Częstym pytaniem w kwestii odrobaczania jest: jak dbać o psy i koty, które już osiągnęły dorosłość? Niestety, nie ma na to jednej odpowiedzi. Dorosłe psy i koty odrobacza się w zależności od tego, jak wygląda ich aktywność: czy spędzają czas na zewnątrz domu, czy posiadają kontakt z innymi zwierzętami oraz uwzględniając to, jak wygląda sposób ich karmienia. Decyzję na ten temat należy podjąć po konsultacji z weterynarzem. Standardowo przyjmuje się jednak, że pupila wychodzącego należy odrobaczać cztery razy w roku.
Pamiętajmy również, że odrobaczanie psów i kotów powinno zostać wykonane na tydzień przed każdym ich szczepieniem – zarobaczone zwierzę może posiadać słabszą odporność, co wpłynie negatywnie na reakcję jego organizmu po podaniu szczepionki.