Kaligrafia

Sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia przeżywa ostatnio prawdziwy renesans. Mogłoby się wydawać, że w dobie sprzętów elektronicznych i klawiatur nikt już nie przykłada wagi do pisma ręcznego. Nic bardziej mylnego! Wiele osób przekonuje się, że nauka estetycznego pisania to naprawdę wspaniałe hobby. Daje ogromną satysfakcję i pomaga ćwiczyć cierpliwość oraz koncentrację. Kaligrafia to sztuka, którą można rozwijać latami i z tygodnia na tydzień czerpać radość z poczynionych postępów. Aby jednak zacząć swoją przygodę z kaligrafią, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi.

Narzędzia do pisania – stalówki i pisaki

Do rozwijania talentu pisarskiego potrzebne są wysokiej jakości, profesjonalne narzędzia. Przede wszystkim musimy zastanowić się, czym chcemy pisać. Stalówki do kaligrafii dzielimy na ostre oraz ścięte. Jeśli planujemy ćwiczyć pismo w stylu Modern Calligraphy lub Copperplate najlepiej wybrać stalówkę ostro ściętą. Powinna być odpowiednio elastyczna i dobrze rozprowadzać atrament na papierze, nie drapiąc go ani nie uszkadzając. Natomiast miłośnicy kaligrafii w stylach gotyckich, a także Italiki, Minuskuły lub Uncjały upodobali sobie stalówki z szeroką końcówką ściętą pod kątem 45 stopni.

Jeśli chcemy używać pisma kaligraficznego głównie w celach dekoracyjnych, na przykład do ozdabiania swoich sketchbooków, scrapbooków, pamiętników i albumów, możemy zdecydować się na zakup kolorowych, cienkich pisaków. Świetnie sprawdzają się na przykład płynne akwarele w formie wygodnych pisaków. Występują w niezliczonej ilości pięknych kolorów, dlatego każdy miłośnik ozdobnego pisania może skomponować swoją wymarzoną kolekcję. Ciekawym produktem jest również marker z końcówką z cieniutkiego, nylonowego włosia. Za jego pomocą można uzyskać różnorodne efekty artystyczne. Dostępne są nie tylko pisaki w klasycznych kolorach, ale także wersje metaliczne oraz brokatowe.

Najlepszy papier do kaligrafii

Początkujący kaligrafowie często nie przykładają wagi do papieru, którego używają do pisania- a to spory błąd. Nawet najlepsze narzędzia na nic się nie przydadzą, jeśli podłoże, na którym będziemy pisać jest złej jakości. Na początek można zdecydować się na klasyczny papier do druku pochodzący od uznanego producenta. Jeśli jednak chcemy zainwestować w bardziej profesjonalny produkt, możemy zakupić specjalny blok lub zeszyt do kaligrafii. Takie notatniki zazwyczaj posiadają kartki o mniejszej gramaturze, a często także nadrukowane linie, które ułatwiają naukę pisania. Gdy interesuje nas kaligrafia w konkretnym stylu, na przykład Italik, wybierzmy zeszyt ukierunkowany na naukę konkretnego rodzaju pisma. Wzory poszczególnych liter alfabetu okazują się niezwykle pomocne dla tych, którzy zaczynają naukę od podstaw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here