ile kosztuje wydanie książki

Sukces, jaki osiągnęła J. K. Rowling, stanowi swego rodzaju obietnicę dla początkujących pisarzy na to, że i im się uda w końcu zrealizować swe pisarskie marzenie. Bycie debiutantem nie jest proste — nawet posiadanie dobrego pomysłu nie zagwarantuje ci możliwości na wydanie swej powieści.

Nie tylko bowiem musisz zainteresować sobą wydawnictwo, lecz także zadbać o promocję i marketing sprzedaży książki. Jeśli uda ci się odnaleźć kogoś, kto weźmie na siebie ciężar tego zadania, zasadniczo nie masz się czym przejmować. Niestety pisarzy-debiutantów jest wielu i przeważnie pierwszym krokiem do wydania książki jest przeznaczenie na to sporej ilości pieniędzy.

Jak wygląda ten proces i przede wszystkim, ile kosztuje wydanie książki?

Proces samodzielnego wydania książki poprzez firmę wspierającą podobne przedsięwzięcia rozpoczyna się od przesłania w odpowiedni sposób posiadanego materiału. Wydawnictwa zajmujące się drukiem książek autorów nieznanych najczęściej spotkać można w internecie, a całość odbywa się za pośrednictwem ich strony internetowej. To tam w odpowiednim polu możesz przesłać swą powieść, dodać okładkę, określić rozmiar książki i wybrać rodzaj papieru. Na niektórych stronach dodatkiem są kalkulatory, które od razu są w stanie wycenić dane zamówienie.

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania — ile egzemplarzy chcesz wydrukować i jak długa jest twoja powieść. Ceny są więc różne, jednak przeważnie wahają się pomiędzy kwotą 5 złotych za sztukę (krótsze pozycje), docierając nawet do 12 złotych. Ważne jest to, że przy zamawianiu większej ilości nakładu, przeważnie cena ta ulegać będzie zmianie i ostateczny koszt będzie mniejszy. Jak sprawa wygląda potem? Wszystko tak naprawdę zależy od wydawnictwa, z którego usług skorzystasz. Jednakże po pokryciu kosztów wydruku, dystrybucją książki zajmuje się zawsze firma, której postanowisz ją powierzyć.

dziewczyna czyta książkę

Całkowity zysk ze sprzedaży jest dzielony pomiędzy ciebie, a wydawnictwo we wskazanych proporcjach. W dodatku to ty ustalasz cenę swojej książki, więc możesz w sposób swobodny zaplanować kwotę, jaką chcesz zarobić na całym przedsięwzięciu. Plusem jest to, że należności za wydanie książki są często możliwe do spłacenia w ratach — mało kto bowiem jest w stanie poświęcić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych od ręki. Sam proces wydania książki trwa kilka miesięcy, bo w ten czas liczone są wszelkie zabiegi drukarskie, oprawa oraz korekta napisanego tekstu.

Co z książką elektroniczną, znaną bardziej pod nazwą e-book?

Tutaj pojawiają się dwie opcje — albo dokonasz zamówienia obejmującego wydanie książki w formie papierowej i elektronicznej, albo postawisz tylko na to drugie. Tutaj sprawa staje się łatwiejsza i dużo tańsza, w dodatku, jeśli nie dysponujesz wysokim budżetem, możesz zająć się wydaniem swej książki samodzielnie. Jeśli nie brak ci wolnego czasu i jesteś pewny swego, możesz poświęcić na to kilka dni. Wystarczy, że zapiszesz swoją książkę w odpowiednim formacie, wzbogacisz ją o okładkę i zajmiesz się jej oprawą, a będziesz mógł umieścić ją na kilku serwisach internetowych, stanowiących tamtejsze wirtualne biblioteki. Niestety w ten sposób niewiele zarobisz, choć od czegoś przecież trzeba zacząć.

wydanie książki

Istnieją jednak serwisy, które pozwolą ci nie tylko opublikować swojego e-booka, lecz także wypromować go i sprzedać — oczywiście za niewielką prowizję. Polecaną i popularną opcją jest wydawanie książek na Amazonie. Możesz tam zamieścić powieść fabularną lub poradnik, biografię, zbiór swych autorskich przepisów lub cokolwiek innego. Wszystkie opcje są niezwykle opłacalne, jednak wciąż kluczem do sukcesu jest zainteresowanie czytelników nieszablonowym, innowacyjnym pomysłem. W przypadku e-booków, szczególnie tych sprzedawanych na Amazonie warto zadbać o to, by zostały one od razu przetłumaczone na język angielski (przez ciebie lub profesjonalnego tłumacza). Amazon bowiem cieszy się popularnością na całym świecie, w szczególności zaś w USA.

Jak napisać książkę?

Proces ten tak naprawdę zależy od każdego indywidualnie, jednak gwarancję lepszych efektów uzyskasz poprzez organizację planu działania. W prosty sposób nakreśl, o czym ma być twoja powieść, wypunktuj jej najistotniejsze zdarzenia i opisz głównych bohaterów. Zaplanuj, kiedy i w jaki sposób pojawi się w niej zwrot akcji, a także jak wyglądać będzie punkt kulminacyjny. Staraj się nie sugerować powieściami, które cieszą się sławą na ogólnoświatowym rynku — trzymaj się swojego pomysłu, gdyż to właśnie on może przynieść ci późniejszą sławę. Podczas pisania odizoluj się od świata zewnętrznego, by móc w całości skupić się jedynie na przelaniu na papier swoich myśli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here