Leczenie ortodontyczne jest owiane wieloma mitami, które prężnie funkcjonują w obiegowej opinii. Niestety, wiele z nich jest nieprawdą, a jednak – część osób opiera na nich opinię na temat leczenia ortodontycznego. To błąd, z którego łatwo wyjść – wystarczy oprzeć swoją wiedzę na artykułach zweryfikowanych przez lekarzy ortodontów. Rozwiej swoje wątpliwości na temat leczenia ortodontycznego i dowiedz się, które z mitów na temat leczenia ortodontycznego faktycznie są mitami.
Czy tylko dzieci mogą przejść leczenie ortodontyczne?
Dorośli pacjenci zastanawiają się, czy mogą przejść leczenie ortodontyczne. Najczęściej kojarzy nam się ono z dziećmi i nastolatkami, które przed 18 rokiem życia leczą wady zgryzu – dorosłych pacjentów, korzystających z dobrodziejstw leczenia ortodontycznego, jest zdecydowanie mniej.
Na szczęście to, że tylko dzieci i młodzież mogą podejść leczenia ortodontycznego, jest nieprawdą. Do leczenia ortodontycznego mogą przystąpić także dorośli, choć prawdą jest, że w przypadku młodszych pacjentów jest ono bardziej efektywne.
Wynika to z faktu, że w najmłodszych latach życia układ kostny dopiero się rozwija, przez co jest na swój sposób plastyczny. Mimo, że leczenie ortodontyczne można przejść także będąc dorosłym, to warto zdecydować się na nie jak najwcześniej – najlepiej przed ukończeniem 18 roku życia.
Leczenie ortodontyczne a mleczne zęby
Drugim mitem, związanym z leczeniem ortodontycznym, jest konieczność posiadania wyłącznie stałych zębów, by móc do niego przystąpić. Wbrew pozorom, leczenie ortodontyczne przeprowadza się także u posiadaczy mlecznych zębów, jednak wyłącznie z zastosowaniem aparatu ruchomego.
Czy każdy może przystąpić do leczenia ortodontycznego?
Niestety, nie każdy może leczyć wady zgryzu z pomocą ortodonty. Przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego są m.in. białaczka, choroby przyzębia, osteoporoza.
Aparat ortodontyczny a bramka kontrolna na lotnisku
Czy aparat ortodontyczny powoduje reakcję bramki kontrolnej na lotnisku? Jest to nieprawda. Aparat ortodontyczny jest zbyt mały, by wywołać jakąkolwiek reakcję bramki kontrolnej. Pacjenci, którzy często podróżują samolotem, nie muszą czuć obaw.
Więcej o leczeniu ortodontycznym dowiesz się na stronie https://www.dens.wroclaw.pl/ortodoncja/