nerwica

Nerwice są często stosowaną nazwą na grupę zaburzeń psychicznych o podłożu lękowym. Cechują się przewlekłością i różnorodnością symptomów. Potrafią skutkować ciągłe odczuwanie dyskomfortu i bycia przez chorego. Nerwice są schorzeniami, które winnym być leczone w identyczni sposób. Jednak wielu chorych nie wie, gdzie winni poszukiwać właściwej dla siebie pomocy, oraz są także tacy, którzy nieświadomi własnego kłopotu, nie szukają jej nie. Niestety bez odpowiedniego zdiagnozowania leczenie nerwicy jest znacznie utrudnione. Dowiedz się zatem, jak radzić sobie łatwo i efektywnie z chorobą, jaką jest nerwica.

Problemy chorych na nerwicę

Zaburzenia lękowe są przypadłością uważaną przez mnóstwo osób za wstydliwą. W oczach innych może się to jawić, jako unikanie trudnych sytuacji, słabość czy wymówka. Jednak nerwice są poważnymi schorzeniami, które nieusuwane potrafią iść do poważnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Stres wtóruje nam przez całe życie, od czasu narodzin aż do śmierci. Bycie go zawsze łączy się z trudnościami, stresem lub ciężkimi doświadczeniami życiowymi. Kłopot pojawia się w ciągu, gdy stres zaczyna rządzić życiem człowieka. Zaburzenia lękowe wywołują wycofywanie się z życia społecznego, pogłębianie się kłopotów psychicznych, izolowanie się i zamykanie we własnym świecie przeżyć. Osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzeń mają trudności ze strony wielu organów wewnętrznych, bez wyraźnych biologicznych wskazań. Nieleczona nerwica może chodzić do rozwijania się zaburzeń i narastania następnych trudności, co w efektu doprowadza do choroby w działaniu chorego.

powody i objawy nerwicy - jak z nią walczyć

Formy wspomagające leczenie nerwicy

Psychoterapia i leczenie farmakologiczne są podstawowymi metodami leczenia osób będących na zaburzenia lękowe. Rozmaite formy mają charakter pomocniczy i mogą przyspieszać powrót chorego do zdrowia. Nie należy jednak rezygnować z współprac z lekarzem psychiatrą i psychologiem, jeśli podejrzewamy u siebie nerwicę. Formami wspomagającymi powrót do zdrowia i idącymi na poprawę nastawienia są formy relaksacyjne, hipnoza, grupy wsparcia, telefon zaufania lub ćwiczenia. Każda z tych strategii ma swoje pozytywne strony. Każda osoba, która cierpi na zaburzenia lękowe może dopasować odpowiednie oddziaływania do osobistych potrzeb. Korzystanie z dodatkowych form pomocy umożliwia na utrwalenie prozdrowotnych zachowań, głębsze poznanie siebie oraz szybszą rekonwalescencję. Grupy wsparcia, wykonywanie ćwiczeń zwykle również w liczbie umożliwia choremu odnaleźć wsparcie i zrozumienie u osób z podobnymi kłopotami. Wzajemne wpływanie na siebie członków grupy daje te poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej troski. Korzystanie z tego rodzaju pomocy daje choremu możliwość na ponowne otwarcie się na otoczenie społeczne i efektywne funkcjonowanie w tej sferze. Telefon zaufania jest możliwością anonimowej rozmowy ze specjalistą i pracy nad konkretnym kłopotem (np. pogorszeniem się nastawienia w danej chwili). Nie jest on jednak formą kuracji i nie zapewni właściwej pomocy. Pozwala choremu uzyskać wsparcie i możliwość rozmowy w trudnych chwilach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here