Środki ochrony osobistej stosowane w miejscu pracy, takie jak odzież robocza i ochronna, muszą być zgodne z normami. Tym samym wyróżnia się trzy najważniejsze aspekty, według których jest wybierana.
Przede wszystkim odzież ochrona i robocza musi:
- mieć odpowiedni rozmiar dla osoby noszącej,
- być odpowiednio dopasowana i względnie wygodna,
- wybrana w celu zminimalizowania ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa pracy,
- odpowiednia do charakteru pracy i wszelkich zagrożeń z nią związanych.
Odzież robocza i ochronna zgodna z zasadami bezpieczeństwa jest dostępna w wielu różnych postaciach, od prostego zestawu zatyczek do uszu do skomplikowanych uniformów. Obowiązki Twojego pracodawcy w ramach jej zapewnienia są odpowiednio opisane w przeznaczonych do tego dokumentach – w tym miejscu jednak wskażemy na kilka podstawowych informacji związanych z tym tematem.
Odzież robocza i ochronna – do czego zobowiązany jest pracodawca?
Twój zakład pracy jest zobowiązany do zapewnienia Ci odpowiedniej odzieży ochronnej i sprzętu oraz przeszkolenia w zakresie bezpiecznego ich użytkowania. W zamian musisz używać go w odpowiedni sposób i zgodnie ze swoim stanowiskiem i obowiązującymi normami. Większość związanej z tym tematem odpowiedzialności zostanie zwykle przekazana na barki menedżerów, kierowników lub specjalistom BHP, którzy między innymi muszą przeprowadzić ocenę wszystkich zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa powstających w trakcie pracy. Taka ocena powinna wskazywać na wszelką odzież ochronną i sprzęt, który należy zapewnić i ułatwia złożenie zamówienia w specjalistycznych sklepach, takich jak https://dabo.pl/.
Poza tym, osoba odpowiedzialna do ubiór i sprzęt BHP jest zobowiązana do tego, aby:
- przeprowadzić szczegółową ocenę ryzyka, w celu oceny przydatności i skuteczności odzieży ochronnej i wyposażenia,
- zidentyfikować wszelkie informacje, instrukcje i szkolenia wymagane przez użytkowników,
- zorganizować nabycie tej odzieży i sprzętu ochronnego.
Ważne jest także zadbanie o regularne kontrole, które pozwolą się upewnić, iż odzież ochronna będzie utrzymywana w dobrym, czystym i higienicznym stanie, a w razie potrzeby wymieniana.
Warto zaznaczyć, że jest to zaledwie wstęp do tego jakie obowiązki są nakładane na każdego pracodawcę, którego firma wykonuje tego rodzaju zadania, które są związane z koniecznością zakładania przez personel właśnie odzieży ochronnej i roboczej. Co ciekawe, coraz częściej pracodawcy, a przede wszystkim osoby odpowiedzialne za zakup odzieży decydują się na robienie tego za pośrednictwem sieci internetowej, gdzie mogą liczyć na atrakcyjniejszą ofertę.