Nudności podczas ciąży nie powinny być żadnym powodem do zmartwień i obaw. Towarzyszą one większości ciężarnych kobiet i mogą przybierać różną formę: od porannych nudności aż do intensywnych i wielokrotnych wymiotów w ciągu całego dnia. Nudności i wymioty można w łatwy i skuteczny sposób pokonać sprawdzonymi, domowymi sposobami.
Co jest źródłem mdłości podczas ciąży?
Na pierwsze mdłości kobiety mogą skarżyć się już podczas czwartego tygodnia ciąży. Zazwyczaj, problemy z mdłościami kończą się około dwunastego tygodnia, choć mogą trwać nawet do końca pierwszego trymestru. W bardzo nielicznych przypadkach, mdłości mogą współtowarzyszyć przyszłej mamie aż do końca ciąży – w szczególności gdy mamy styczność z ciążą bliźniaczą. Najczęściej występującą formą są nudności poranne, choć nie stanowią one reguły. Ze względu na organizm, przebieg ciąży u każdej z kobiet może być inny, w związku z czym nudności mogą występować o różnych porach dnia. Są one oznaką tego, że hormony w organizmie kobiety przygotowują go do nowego, jakże odpowiedzialnego zadania. Dla przykładu, nudności i wymioty są związane ze wzrostem hormonu gonadotropiny kosmówkowej, który pełni bardzo ważną rolę i odpowiada za ochronę rozwijającego się płodu.
Jak w skuteczny sposób zapobiec występowaniu nudności i wymiotów?
Mimo nudności i wymiotów, kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z jedzenia. Zaleca się przygotowywanie niewielkich posiłków, które konsumowane będą w niedługich od siebie odstępach czasu. Dieta powinna być oparta na produktach bogatych w węglowodany i witaminę B6, która w skuteczny sposób łagodzi mdłości. Dostarczyć jej można poprzez wprowadzenie do diety chudego mięsa, zbóż, ryb, kapusty, marchwi, ziemniaków oraz szpinaku. Ważne jest, aby ubezpieczyć się w dużą ilość przekąsek. Idealnie sprawdzają się tu produkty takie jak krakersy, herbatniki, płatki śniadaniowe, czy rodzynki. Podczas dnia, kobiety powinny konsumować około sześciu posiłków. Nudności mogą nas skutecznie zniechęcić od jedzenia. Mimo to, głodując, możemy tylko nasilić występowanie nieprzyjemnego symptomu. Częste wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, w związku z czym warto zadbać o dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynów. Kobietom w ciąży zaleca się spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Występowanie nudności podczas ciąży potęguje również stres i nadmierne zmęczenie fizyczne. Warto lekko zwolnić tempo i na przód hierarchii wartości, przed pracą i życiem zawodowym, postawić dobro naszego dziecka. Z drugiej strony, wpływ na występowanie nudności może mieć również nadmierna bezczynność. Z tego powodu, jeśli specjalista nie zaleci leżenia, warto by przyszła mama pozostała osobą aktywną. Ciąża nie powinna w żaden sposób przeszkadzać w wyjściu na spacer czy spotkaniu się ze znajomymi. Dobrym rozwiązaniem jest również udanie się na basen.