Ocena lokalizacji magazynów

Rynek magazynowy rozwija się w Polsce bardzo szybko – nasz kraj jest w czołówce państw Unii Europejskiej, które mają duże znaczenie w branży magazynowej. Popyt jest głównie na magazyny w miastach Wielkiej Piątki. Deweloperzy szukają też miast o dużym popycie, mniej znanych, odpowiednich pod inwestycje. Poznaj kryteria oceny magazynów i lokalizacji.

Dynamiczny rozwój rynku magazynowego w Polsce

W Polsce kilka lat temu nastąpił dynamiczny rozwój rynku magazynowego. Każdy rok okazał się rekordowy dla popytu. Polska ze względu na położenie w centralnej części, tanią siłę roboczą oraz przystępne stawki cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Hale produkcyjne – Zielona Góra, Szczecin czy Lublin – stały się bardzo popularne.

Kryteria oceny lokalizacji magazynów

Potencjał nowych lokalizacji w Polsce – jak m.in. hale produkcyjne Zielona Góra czy magazyny w Koninie – sprawia, że rośnie na nie popyt. Z powodu ograniczonej dostępności magazynów w innych lokalizacjach deweloperzy rozwijają swoją działalność w innych regionach. Pod uwagę biorą pięć kryteriów:

– rynek pracy i jego stabilność,

– skomunikowanie i infrastruktura transportowa,

– sytuacja finansowa danej lokalizacji,

– rozwój rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych,

– kompetencje lokalne.

Jednym z kluczowych kryteriów jest rynek pracy – są regiony, w których może być problem ze znalezieniem pracowników, co z kolei generuje dodatkowe koszty pracy. Znaczenie ma z tego powodu dostępność kadry i średnie stawki godzinowe.

Innym ważnym kryterium jest transport i komunikacja, czyli dostępność tras szybkiego ruchu znajdujących się w obrębie 50 km od danego obiektu. To kryterium sprawia, że magazyny na terenach Wielkiej Piątki cieszą się największą popularnością. Jednak rośnie też popyt na inne lokalizacje – jak wynajem magazynu Zielona Góra, hale produkcyjne w Lublinie czy magazyny w Opolu. Polska rozwija się dynamicznie i oferta poszerza się o kolejne lokalizacje.

Wielka Piątka – liderzy na rynku nieruchomości

Najważniejsze dla rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce są miasta tzw. Wielkiej Piątki – jest to Warszawa, Polska Centralna, Górny Śląsk, Poznań i Wrocław. Jednak rosnące zainteresowanie i popyt sprawiły, że rośnie zainteresowanie też innymi lokalizacjami – jak Szczecin, Lublin albo Konin, magazyny Zielona Góra czy Trójmiasto. Do niedawna były one mało popularne, ale rozwój branży i coraz mniejsza dostępność powierzchni z Wielkiej Piątki sprawiła, że inwestorzy i deweloperzy musieli poszukać też innych lokalizacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here