Właściwe obliczenie terminu porodu umożliwia określić dokładny wiek ciąży. To szalenie ważny element opieki nad przyszłą mamą. Przy jego pomocy specjaliści, jeśli pojawiają się komplikacje, potrafią łatwo określić odpowiednie postępowanie. Z poprzednich informacji zależy zdrowie mamy i dziecka, jeśli dochodzi do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu, w przypadku ciąży zagrożonej poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Reguła Naegelego
Obecnie część lekarzy oblicza termin porodu, stosując wiekową już regułę Naegelego. Jest to rodzaj opracowany przez niemieckiego specjalisty Franza Naegele (1778 – 1851). Dzięki jej zastosowaniu, możliwe jest obliczenie prawdopodobnego czasu istnienia ciąży. Forma ta to swego rodzaju matematyczne wyliczenie, jakie może niezbyt dobrze pokryć się z biologicznym czasem istnienia ciąży, związanym nierozerwalnie z ze stopniem wzrostu i starzenia się łożyska. Reguła ta zakłada, że ciąża trwa 280 dni (odliczając kolejno od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Wszystko było pięknie, gdyby każda osoba miała systematyczne, 28 dniowe cykle z owulacją występującą dobrze w ich części, czyli w 14 dniu. Na dodatek, każdy miesiąc powinien być 30 dni a konkretnie 30,416 dni. Wzór wygląda tak: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni – 3 miesiące + 1 rok.
Wyznaczenie dnia owulacji
Trochę odmiennie może wyglądać obliczanie terminu porodu u kobiet, które doprowadzają dokładne i sumienne obserwacje zmian będących w ich systemie, dotyczących m.in. cech fizycznych śluzu i ciepłoty ciała. Możliwe jest to otrzymanie za punkt wyjścia dnia prawdopodobnej owulacji i zapłodnienia. Niestety, z doświadczenia wiem, że nie każdy lekarz chce uwzględnić informacje, które daje mu kobieta, ponieważ nie daje wiary temu, że tak wie ona, co mówi. Jeśli natomiast termin porodu będzie miany od tego czasu, wówczas do daty należy dołączyć 266 dni. Czas trwania ciąży wyniesie 38 tygodni (9 i pół miesiąca księżycowego). Trochę odmienny jest wzór: Termin porodu = data poczęcia (lub owulacji) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.
Termin porodu z USG
Bardzo skuteczne w wyznaczaniu terminu porodu wydaje się być badanie USG, pod warunkiem, że przeprowadzono je wcześnie, w I trymestrze ciąży. Margines błędu rozwija się to na +/- 7 dni. USG pomiędzy 14 a 20 tygodniem to już 10 dni, 21-30 14 dni, oraz na finiszu, pomiędzy 31 a 42 tygodniem, USG poda datę z 21-dniową dokładnością. W trakcie analizowania programy komputerowe zainstalowane w organizmie do badań ultrasonograficznych przeprowadzają analizę wyników pomiarów długości rączek i nóżek maluszka, obwodu jego głowy brzucha itp. oraz informacji takich, jak długość cykli, ostatni dzień miesiączki. Po 14 tygodniu ciąży na plan pierwszy wychodzą cechy indywidualne w czasie dziecka, takie jak genetyczne uwarunkowania. Na jego wielkość oddziaływać także potrafią choroby mamy np. nadciśnienie i tryb jej bycia. Wówczas ciężko o wiarygodne wyniki. Dokąd wyznaczane w odmienny sposób terminy porodu różnią się z siebie w granicach +/- 2 tygodnie, nie ma powodu do zmartwień, wszystko kryje się w zakładanej normie. Dopiero jeśli odchylenia są większe, należy przyjrzeć się im uważnie i odnaleźć ich etiologię.