Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zetknął się z chorobą, którą jest próchnica zębów. Wywoływana jest ona przez bakterie, które atakują szkliwo i stopniowo je osłabiają. Co ciekawe, mimo tego, że próchnica jest tak popularna, to i tak choruje na nią ogromna ilość z nas… jednak nic w tym dziwnego, zwłaszcza gdy statystycznie zaledwie połowa polaków dba o to, żeby myć zęby o poranku i wieczorem. Aby zwiększyć waszą świadomość na temat tego, czym jest próchnica, to zastanowimy się nad tym, co sprawia, że możemy podejrzewać jej obecność, jak leczyć próchnicę wraz z pomocą stomatologa i co najważniejsze — jak zapobiegać jej powstawaniu w przyszłości!!
Jakie są przyczyny próchnicy zębów?
Na samym początku warto zastanowić się nad tym, co sprawia, że nasze zęby atakuje próchnica. Otóż jak już wspomnieliśmy, powodem numer jeden są właśnie bakterie. To one sprawiają, że wraz z dostarczaniem im cukrów z naszej diety, te drobnoustroje będą je rozkładać, tworząc szkodliwe kwasy. Od tego momentu szkliwo staje się znacznie bardziej podatne na zniszczenia. Poza samym niewłaściwym myciem zębów kluczem jest niewłaściwa dieta, bogata w cukier. To dzięki temu próchnica rozwija się tak szybko i atakuje coraz większe obszary zębów.
Objawy próchnicy zębów
Objawy próchnicy zależne są od tego, w jakim stadium aktualnie się znajdujemy. Na samym początku zawsze mamy do czynienia z białymi plamkami na powierzchni zębów. Z czasem plamka ta stanie się chropowata i zmiękcza zębinę, tworząc ubytek. To niemalże cecha charakterystyczna tego, czym jest próchnica! Powstałe zmiany sprawiają, że cały ząb staje się wrażliwy na wszelkie bodźce, zarówno te pochodzące z zimnych, jak i gorących pokarmów. Tak powstała próchnica sprawia, że odczuwamy niesamowicie mocny ból. W takim momencie nasze zęby powinien niezwłocznie zbadać stomatolog.
Leczenie próchnicy zębów
Jednym z najpopularniejszych sposobów na leczenie próchnicy zębów przez stomatologa, prócz samego plombowania, jest remineralizacja. Polega ona na na dostarczeniu zębom stężonej dawki fluoru, która podawana jest w postaci żelu bądź pasty. Jest to zalecane rozwiązanie w przypadku próchnicy początkowej, która objawia się poprzez pojawienie się drobnych plamek o białym kolorze. Remineralizacja to bardzo łatwy i skuteczny zabieg, sprawiający, że próchnica zostanie zatrzymana w jej zalążku. Jeżeli jednak dojdzie do poważnego rozwoju tej choroby, próchnica przemieni się w próchnicę zaawansowaną. W takim przypadku może być ona wyleczona wyłącznie poprzez usunięcie zakażonej tkanki przy pomocy wiertła i w dalszym etapie — wypełnienie ubytku poprzez wypełnienie kompozytowego. Dzięki temu możemy na nowo cieszyć się zdrowym uzębieniem, wolnym od nieprzyjemnego bólu.
Jak zapobiegać próchnicy?
Niezmiennie, od wielu lat, każdy stomatolog zgodzi się z drugim w jednej kwestii — chorobom, takim jak próchnica lepiej zapobiegać niż w dalszym kroku leczyć. Jak jednak to zrobić? Otóż warto wziąć pod uwagę istotne zredukowanie spożywanych pokarmów bogatych w cukier! Z drugiej strony, aby próchnica nas tak nie męczyła, warto wzbogacić dietę o białko, które wzmacnia szkliwo. Zalecamy również zakupienie pasty bogatej we fluor. Jak widać, dbanie o własne uzębienie nie wymaga skomplikowanych działań, a jedynie regularności!
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://mdentalclinic.pl/