Strabologia, czyli leczenie zeza w pigułce

Dziedziną okulistyki, która zajmuje się właściwą diagnostyką oraz leczeniem zeza u dzieci i dorosłych jest strabologia.

To właśnie do strabologów udajemy się, kiedy niepokoją nas pierwsze objawy tzw. uciekającego oczka. Do takich specjalistów kierują nas najczęściej okuliści, którzy niekorzystne zmiany zauważyli podczas rutynowej kontroli albo podstawowych badań. Warto dowiedzieć się, jakie badania wykonują w pierwszej kolejności strabolodzy i jakie nowoczesne metody leczenia zeza stosują, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz możliwości pacjenta.

Zez u dzieci

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w pierwszym roku życia dziecka narząd wzroku nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, nie można więc zdiagnozować zeza w 100%. Tzw. uciekające oczko pojawia się bardzo często w wyniku słabych jeszcze mięśni gałek ocznych i dysfunkcja ta zanika samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. Taki zez nie wymaga żadnego leczenia.
Jeśli jednak rodzice nadal niepokoją objawy mogące świadczyć o wadzie wzroku malucha, powinni oczywiście udać się na konsultację. Najpierw wystarczy wizyta u okulisty – można go z łatwością znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę hasło typu „okulista warszawa”. To on w razie potrzeby skieruje małego pacjenta do strabologa.
Warto zaznaczyć, że nawet jeśli zez rzeczywiście zostanie zdiagnozowany, to w większości przypadków leczenie dzieci następuje nieinwazyjnie. Rzadkością są dzisiaj operacje chirurgiczne, które mają na celu likwidację zeza. Specjaliści o wiele częściej zalecają ćwiczenia ortoptyczne, polegające na przykład na zaklejaniu jednego oczka. Ogromną popularnością cieszy się dzisiaj także laseroterapia, która w przypadku małych pacjentów charakteryzuje się doskonałą skutecznością.

Zez u dorosłych

Strabolodzy potwierdzają, że o wiele łatwiej jest wyleczyć zeza u dzieci aniżeli u osób dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów pełnej skuteczności nie dają ćwiczenia ortoptyczne ani laseroterapia. Nie zawsze również zabiegi chirurgiczne dają zadowalające efekty. Zeza nigdy nie można jednak bagatelizować. Nieleczony może wywołać szereg groźnych powikłań, takich jak niedowidzenie, podwójne widzenie, a nawet trwałą ślepotę.
Zez u dorosłych występuje znacznie rzadziej, ponieważ najczęściej leczy się go już w dzieciństwie. Warto jednak zauważyć, że zez może wystąpić nagle, na przykład w wyniku urazu głowy.

Strabolodzy zawsze muszą dobrać terapię odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta. Liczą się możliwości leczenia, stadium zaawansowania zeza czy też współwystępujące schorzenia narządu wzroku. Cieszy natomiast fakt, że lekarze pracujący w polskich klinikach, wykorzystują coraz częściej najnowsze technologie, które pozwalają nie tylko zwalczyć zeza, ale również wyeliminować inne wady oczu. A wszystko to przy zastosowaniu metod, które nie są inwazyjne dla organizmu pacjenta, do tego wykazują najlepszą skuteczność i minimum niepożądanych skutków ubocznych.

[Głosów:8    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here