Czy warto bać się nadejścia pierwszej miesiączki?

Wiele młodych dziewcząt obawia się nadejścia pierwszej miesiączki. Strach napędzają dziesiątki nowych pytań pojawiających się w głowie. Jak wygląda pierwszy okres, kiedy można się go spodziewać oraz co zrobić, gdy już nadejdzie – to najczęstsze z nich. Młode kobiety poszukują odpowiedzi na nurtujące kwestie w Internecie, nierzadko trafiając na nierzetelne informacje z niewiadomego pochodzenia stron. Warto sięgać po wiedzę do sprawdzonych serwisów, które cieszą się zaufaniem, między innymi http://www.myob.pl.

Aby w skrócie przybliżyć dziewczętom temat pierwszej miesiączki, poniżej przedstawiamy listę pięciu najczęściej wyszukiwanych pytań wraz z odpowiedziami:

1. Kiedy można spodziewać się pierwszego okresu?

Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej u dziewcząt będących pomiędzy jedenastym a czternastym rokiem życia. Nie znaczy to jednak, że okresu nie może dostać dziesięciolatka lub piętnastolatka. Wszystko jest sprawą niezwykle indywidualną i zależy od takich czynników jak predyspozycje genetyczne, stres, dieta, aktywność fizyczna oraz wiele innych. Nie warto sugerować się koleżankami, trzeba cierpliwie czekać, ponieważ jedno jest pewne – miesiączka nie ominie żadnej z nas.

2. Jak długo trwa miesiączka?

Przeciętnie okres trwa od trzech do siedmiu dni, chociaż w tym przypadku również można zaobserwować odstępstwa od normy.

3. Czym jest cykl menstruacyjny?

Jest to czas liczony od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. Cykl menstruacyjny trwa przeciętnie od dwudziestu ośmiu do trzydziestu dwóch dni. Warto przyglądać się swoim cyklom i prowadzić tak zwany kalendarzyk, ponieważ niezwykle ułatwia to w przyszłości między innymi planowanie potomstwa. Poza tym dobrze jest znać swój organizm i wiedzieć, kiedy miałyśmy pierwszą lub ostatnią miesiączkę – są to podstawowe pytania zadawane podczas każdej wizyty u ginekologa.

4. Jakie objawy mogą towarzyszyć miesiączce?

Oprócz oczywistego krwawienia mogą pojawić się zawroty głowy, bóle podbrzusza, nudności, zmiany na twarzy, senność, jak również szereg innych, będących również bardzo indywidualną kwestią. Należy zauważyć, że niektóre dziewczęta bezboleśnie przechodzą okres i nie uskarżają się na żadne z wyżej wymienionych objawy pierwszej miesiączki, jak również kolejnych.

5. Jakie środki higieniczne wybierać?

Kobiety mają możliwość wyboru pomiędzy podpaskami oraz tamponami. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, oba są bezpieczne i łatwe w aplikacji. Tampony jednak pozwalają na większą swobodę podczas okresu, na przykład na kąpiel w basenie lub uprawianie ulubionych sportów.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here