Podawanie suplementów diety dzieciom od wielu lat jest tematem bardzo popularnym. Nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników suplementacji. Ci drudzy uzasadniają swoją opinię na podstawie zaleceń dotyczących zdrowej zbilansowanej diety, która powinna dostarczać dziecku wszystkich potrzebnych składników i substancji.
Rzeczywiście dieta jest głównym źródłem wielu cennych składników odżywczych i witamin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda z nich jest przyswajana we właściwy sposób przez organizm. Przykładem może być witamina D, w przypadku której dieta zaspokaja jedynie 20% dziennego zapotrzebowania. Czy należy podawać ją w formie suplementu dzieciom?
Witamina D dla dzieci – poznaj jej zadania
Witamina D dla dzieci, a dokładniej dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, jest absolutnie niezbędna. To ona odpowiada za mocny szkielet, prawidłowy wzrost i rozwój kości. Niedobór witaminy D3 sprawia, że struktura kości zostaje zaburzona na skutek ograniczenia wchłaniania wapnia, co prowadzi do rozwoju krzywicy, w wyniku której kości stają się elastyczne, podatne na uszkodzenia i odkształcenia. Witamina D dla dzieci odgrywa więc szczególnie istotną rolę w pierwszych latach życia, kiedy to rozwój i wzrost kości jest najbardziej intensywny. To właśnie w tym czasie niedobór witaminy D3 może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też jej suplementację zaleca się stosować od pierwszych dni życia dziecka.
Witamina D dla dzieci – skąd ją brać?
Witamina D jest jedną z nielicznych witamin, której podstawowym źródłem nie jest dieta. Okazuje się bowiem, iż odpowiednio zbilansowana, bogata w tłuste ryby morskie, jaja i wątróbkę, czyli produkty zawierające witaminę D, jest w stanie pokryć jedynie 20% dziennego zapotrzebowania organizmu. Pozostałe 80% organizm na drodze syntezy może wyprodukować sam. Warunkiem jest jednak dostęp do promieni słonecznych, który w przypadku szerokości geograficznej, pod którą żyjemy, przez większą część roku jest dość ograniczony. W wyniku tej sytuacji zdecydowana część osób zmaga się z niedoborami witaminy D. Dotyczy to także dzieci.
Aby mogło dojść do pełnej syntezy witaminy D, należy poddawać się codziennej ekspozycji słonecznej, najlepiej w godzinach pomiędzy 10 a 15, przy bezchmurnym niebie. Jednak jak powszechnie wiadomo, promienie słoneczne poza tym, że pozwalają wyrównać niedobory witaminy D w organizmie, poprzez działanie UVB i UVA w negatywny sposób wpływają na skórę, stąd też zaleca się ograniczanie ekspozycji słonecznych oraz stosowanie filtrów ochronnych, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry dzieci, która jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne. Niestety filtry ochronne poza tym, że utrudniają wnikanie promieni w głąb skóry, utrudniają także syntezę witaminy D. Okazuje się więc, że korzystanie ze słońca w taki sposób, aby zapewnić sobie i swoim pociechom odpowiednią dawkę witaminy D, jednocześnie chroniąc ją przed negatywnym działaniem słońca, jest bardzo trudne.
Ograniczony dostęp do promieni słonecznych będący zarówno kwestią bezpieczeństwa najmłodszych, jak i warunkami klimatycznymi, w których żyjemy, sprawia, że suplementacja witaminy D u dzieci jest zalecana przez cały rok, także w okresie słonecznych wakacji. Czas jej trwania oraz odpowiednią dawkę powinien ustalić lekarz.