Do znacznej większości wędek potrzeba kołowrotka – to sprytne urządzenie zwiększa komfort łowienia i samą skuteczność połowu. Zróżnicowany wybór w sklepach wcale nie ułatwia zadania, a w natłoku ofert wybór optymalnego kołowrotka karpiowego może przyprawić o zawrót głowy. Zobacz, czym różnią się różnego rodzaju kołowrotki oraz sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie tego elementu.
Typ hamulca
Najważniejsze typy kołowrotków karpiowych wyróżnia się z uwagi na umiejscowienie hamulca oraz rodzaj szpuli. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszy element, możemy wyróżnić kołowrotek z przednim hamulcem (gdzie blokada z przodu mechanizmu hamuje szpulę – są to urządzenia o prostej i lekkiej konstrukcji, które łatwo regulować i są bardzo precyzyjne) albo z hamulcem tylnym (gdzie blokada znajduje się z tyłu, w przekładniach, które sprawdza się dobrze podczas holu dużych ryb). Najważniejsze w temacie kołowrotków karpiowych jest to, żeby zdecydować się na kołowrotek z wolnym biegiem. Opcja rozłączenia mechanizmu ze szpulą pozwala na swobodne rozwijanie żyłki, a to bardzo ułatwia połów ryb, które wymagają puszczenia owej żyłki.
Waga
Gdy kołowrotek będzie zbyt ciężki, kilkugodzinny połów ryb przy ciągłym obciążeniu ręki może się przerodzić w prawdziwą udrękę. Z drugiej strony przy połowie dużych okazów przydają się większe i cięższe elementy. Najważniejsze są tutaj indywidualne upodobania wędkarza i umiejętność znalezienia złotego środka. Lekkie kołowrotki karpiowe ledwie przekraczają 300 gramów, te ciężkie ważą ponad dwa razy tyle. Warto pamiętać, że duża liczba łożysk dodatkowo obciąży kołowrotek, a szpula wykonana z grafitu zmniejszy standardowy ciężar.
Wysokość przełożenia
Ten parametr mówi nam, ile obrotów wykona szpula po jednym obrocie korbki, a więc jak szybko żyłka nakręci się na szpulę. Przy agresywnym połowie walecznych ryb, w tym karpi, przydają się szybkie kołowrotki, a więc takie o wysokim przełożeniu (najlepiej ponad 5:1). Nie kieruj się jednak tą wartością zbyt ślepo; jeśli jesteś początkującym wędkarzem, praca z kołowrotkiem o przełożeniu 4,8:1 może się wbrew pozorom okazać efektywniejsza.
Rodzaj i pojemność szpuli
Wiesz już, że kołowrotki dzielą się na te z przednim i tylnym hamulcem. Drugim podstawowym kryterium podziału jest rodzaj szpuli, na którą nawija się żyłkę. W dobrych sklepach wędkarskich Wyróżnia kołowrotki z ruchomą albo ze stałą szpulą. Ta pierwsza świetnie nada się do połowu większych ryb także karpi. Odznacza się ona wysoką wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Szczególnym rodzajem takiego urządzeni jest tzw. multiplikator, który doskonale sprawdza się przy łowieniu dużych ryb, zwłaszcza w wędkarstwie morskim. Jednocześnie maksymalna wytrzymałość idzie tu w parze z trudniejszą obsługą. Z kolei kołowrotek ze stałą szpulą zda egzamin przede wszystkim w wędkarstwie morskim i spławikowym. Uniwersalny i niezawodny, rzadko ma luzy i jeszcze rzadziej się zacina – jest to zatem świetny wybór dla początkujących miłośników wędkarstwa. Spory wybór kołowrotków karpiowych ze stałą szpulą można odnaleźć w sieci, np. na stronie https://www.sklepwedkarski.pl/pol_m_Wedkarstwo_Karpiowe_Kolowrotki-406.html. Jest tam dostępnych wiele modeli w korzystnych cenach – zarówno z przednim, jak i tylnym hamulcem. Wszystkie kołowrotki zostały tam opatrzone opisem z uwzględnieniem kluczowych parametrów, w tym pojemności szpuli. Jeśli upatrzysz sobie jakiś model, koniecznie zwróć uwagę także na pojemność. Im większy akwen i agresywniejsza ryba, tym więcej żyłki powinna pomieścić szpula!
Zastosowane materiały
Od tego, z jakich materiałów wyprodukowano kołowrotek karpiowy, zależy jego waga, solidność i żywotność. Najważniejsze, żeby dany materiał nie poddawał się korozji i sprawdzał się nawet w trudnych warunkach. Bardzo popularne jest aluminium – wytrzymałe, a jednak lekkie. Jeszcze lepszym wyborem jest grafit, a zwłaszcza wzmocniony grafit ABS.
Renoma marki
Nie jest tajemnicą, że popularni producenci dostarczają zwykle produkty dobrej jakości. Zwykle, bo czasem popularność wynika z dobrej reklamy, ale w dobie dzielenia się opiniami w sieci łatwo jest takie zagrywki zweryfikować. Do najbardziej uznanych firm, które produkują kołowrotki karpiowe, należą Okuma (która sprzedaje niezawodny sprzęt po przystępnych cenach), Jaxon (polski, uznany producent sprzętu wędkarskiego) czy Shimano (twórcy wyjątkowo precyzyjnych i gładko działających modeli). Na uwagę zasługują również innowacyjne, japońskie kołowrotki Daiwa, a także propozycje od marek Mitchell czy Penn.
Cena
Kołowrotek karpiowy to dość skomplikowana konstrukcja, na której nie warto oszczędzać. Dużo lepiej będzie zainwestować w porządny sprzęt niż po jednym sezonie wymieniać tańszy element na nowy. Dobrej jakości modele znacząco ułatwiają łowienie ryb i są w stanie posłużyć parę sezonów. Jeśli nie chcesz przepłacać, zrób zakupy przez Internet – sklepy internetowe oferują zwykle największy wybór i najlepsze ceny. Wystrzegaj się za to używanych konstrukcji; chyba że z pewnego źródła i z ważną gwarancją.
Najważniejsze, żeby kołowrotek karpiowy działał płynnie, był wytrzymały i posiadał dobrej jakości hamulec. Taki sprzęt będzie Ci służył przez długi czas i nie przysporzy Ci zbędnych nerwów, a wręcz przeciwnie – ułatwi łowienie pięknych okazów.