Modną ostatnio kawę kuloodporną, czyli kawę z tłuszczem, spopularyzował Dave Asprey, zainspirowany podróżą po Tybecie, którego mieszkańcy mają zwyczaj picia naparu herbacianego z dodatkiem masła z mleka jaków. W założeniu autora miała ona być skuteczna w diecie paleo.
Jak zrobić kawę kuloodporną?
Sam autor twierdzi, że kawę kuloodporną należy przygotowywać ze starannie wyselekcjonowanej kawy organicznej, oleju MCT, dobrej jakości masła. Zazwyczaj jednak składniki, których używa się do jej przygotowania to kawa ziarnista arabika, olej MCT, lub częściej – olej kokosowy nierafinowany, masło. Do naparu z arabiki dodaje się około łyżkę masła, 1-2 łyżki oleju, a następnie blenduje do uzyskania jednolitej konsystencji.
Zalety bulletproof coffee
Wśród zalet takiej kawy najczęściej wymienia się to, że daje duży zastrzyk energii rano, zmniejsza łaknienie i poprawia wydolność fizyczną. Zawdzięcza to zawartości kofeiny i ketogennych kwasów tłuszczowych. Olej MCT jest ketogenny, co jest dużym plusem w diecie ketogenicznej, a także termogenny, co wspomaga odchudzanie. Dieta ketogeniczna i wszystko, co z nią związane dokładniej opisana jest na stronie ketowariatka.pl.
Masło i olej kokosowy zawierają kwas kaprylowy, który posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Masło (jeżeli używamy klarowanego) i nierafinowany olej kokosowy, są bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6.
Wady kawy kuloodpornej
Do głównych wad tej kawy należy między innymi to, że jest bardzo kaloryczna, porcja kawy może zawierać od 300 do 600 kcal., dostarcza więc dużo kalorii, na które muszą uważać osoby będące na diecie redukcyjnej.
Poza tym olej zawarty w kawie bogaty jest w tłuszcze nasycone. Nie są one tak niekorzystne, jak dawniej sądzono, jednak lepiej nie spożywać ich w nadmiarze, bo wtedy już zaszkodzić mogą. Jak w każdej diecie ważny jest umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli chodzi o tłuszcze nasycone, to stosowanie diety niskowęglowodanowej bardzo zwiększa ich metabolizowanie, a w przypadku diet o zwiększonej ilości węglowodanów, wygląda to inaczej.
Kawa zamiast śniadania: zaleta, czy wada?
Bulletproof coffee jest sycąca, zaspokaja apetyt i w związku z tym często stosuje się ją jako substytut śniadania. I o ile sama kawa nie jest niezdrowa, a tłuszcz jest potrzebny w diecie, to kalorie zawarte w kawie kuloodpornej pochodzą niemal w całości z tłuszczu. W przeciwieństwie do zdrowego, zbilansowanego śniadania, nie zawiera ona błonnika, witamin ani minerałów, poza niewielkimi ilościami witaminy A. Daje więc tylko energię pochodzącą z tłuszczu.
Codzienne picie tej kawy zamiast pełnowartościowego śniadania sprawi, że pozbawimy się składników zawartych w posiłku, które trudno nam będzie uzupełnić w pozostałych posiłkach. Długotrwałe picie bulletproof coffee może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Dowiedziono również, że zbyt duże lub zbyt małe spożycie tłuszczu może zaburzać produkcję testosteronu.
Jak widać, kuloodporna kawa ma kilka zalet: dodaje energii, zmniejsza łaknienie i poprawia kondycję, ale z drugiej strony ma też pewne wady: jest bardzo kaloryczna, nie może stosowana jako zamiennik posiłku i jest bogata w kwasy nasycone, na które lepiej uważać.