Jako że na pracę przeciętny człowiek przeznacza prawie jedną trzecią swojego całego życia, zawsze chce ją wykonywać z satysfakcją, w sposób przyjemny i przynajmniej w miarę komfortowy. Wiele jest jednak takich osób na świecie, które każdego poranka wstają z łóżka z myślą, że będzie to dla nich kolejny kiepski dzień. Nie znoszą swoich firm i zakładów, dlatego kojarzą je z samymi nieprzyjemnościami i negatywami, nie lubią swoich współpracowników i do tego zarabiają na tyle niewielkie pieniądze, że nawet one nie są w stanie do niczego ich zmotywować.
Oczywiście to, czym człowiek będzie się zajmować w swoim życiu zawodowym, zależy tylko i wyłącznie od niego – każda młoda osoba tuż po ukończeniu szkoły średniej może sama zadecydować, czy chce udać się na studia, do szkoły policealnej czy może jednak od razu spróbować znaleźć dla siebie zatrudnienie.
Warto na pewno pomyśleć na tym etapie o studiach. Wyższe wykształcenie zdecydowanie ułatwia życie, zwłaszcza to kierunkowe o docenianej przez społeczeństwo specjalizacji. Może się nią pochwalić każdy lekarz rodzinny, który raczej rzadko kiedy ma powody do tego, by narzekać na swoją pracę.
Ile zarabia lekarz rodzinny?
Na pewno tyle, by pozwolić sobie na godne i przyjemne życie, móc dwa razy w roku zabrać rodzinę na wakacje i nie musieć skupiać się na oszczędzaniu, które bywa bardzo trudne. Praca lekarza rodzinnego ma mnóstwo zalet, możliwych do zauważenia przez każdego człowieka. Nie jest ona jednak robotą idealną. Taka po prostu nie istnieje – każda praca ma swoje wady i należy je poznać, zanim spróbuje się ją zdobyć.
Główne wady pracy lekarza rodzinnego
Największą jej wadą może być spora trudność związana z uzyskaniem takiej pracy. Niełatwo jest ją zdobyć. Człowiek, który zamierza pracować na stanowisku ekspedienta, musi po prostu wykazać się wysoką kulturą osobistą i umiejętnością nawiązywania dobrych relacji, a także znajomością obsługi kasy fiskalnej. Aby zdobyć zatrudnienie w magazynie czy zwykłej fabryce, trzeba przejść przez test praktyczny, do którego każdy potencjalny pracownik zostaje wcześniej rzetelnie przygotowany.
Nie jest wymagane żadne wykształcenie, specjalistyczne umiejętności czy wysoka wiedza bądź szczególne cechy osobowości. Inaczej wygląda to w przypadku zawodów typowo medycznych. Aby móc pracować na stanowisku lekarza rodzinnego, trzeba oczywiście w pierwszej kolejności udać się na studia. Nie tylko trudno jest je ukończyć, co ciężko jest się na nie w ogóle dostać.
Młodzi ludzie mający wiedzę na temat wysokich zarobków większości lekarzy zawsze chcą do nich dołączyć, przez co ilość osób rekrutujących na studia medyczne potrafi być kilkukrotnie wyższa od ilości osób starających się o zdobycie wykształcenia ekonomicznego czy nawet matematycznego. Przy takiej rekrutacji bardzo ważne okazują się wyniki z matur z biologii i chemii.
Należy zdać je w wersji rozszerzonej i do tego uzyskać jak największą ilość punktów, aby móc w ogóle myśleć o studiach medycznych. Same w sobie też nie są proste – wymagają bezustannej nauki, zarywania nocek i wielogodzinnego przygotowywania się do wszystkich egzaminów. Tylko najlepsi i najbardziej wytrwali są w stanie uzyskać tytuł lekarza. A czy warto aż tak o niego walczyć?
Główne zalety pracy lekarza rodzinnego
Aby odkryć główne zalety tej pracy, wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – ile zarabia lekarz rodzinny? Stawki specjalistów medycznych są jawne i łatwo można o nich poczytać na wielu stronach internetowych. Średnia pensja lekarza rodzinnego wynosi zatem ok. osiem tysięcy złotych. Niewielkie grono podobnych specjalistów zarabia od trzech do ośmiu tysięcy, a najlepsi w swoich fachu mogą liczyć na pensje rzędu nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy.
To, ile się będzie zarabiać, zależy od tego, gdzie dokładnie uzyska się zatrudnienie. Na najmniejsze pensje muszą liczyć pracownicy ośrodków publicznych i przychodni. Opłacani są oni przez samo państwo, dlatego też rzadko kiedy otrzymują większe premie czy specjalne bonusy. W znacznie lepszej sytuacji znajdują się prywatni lekarze rodzinni. Mogą pracować w istniejących już placówkach bądź zakładać swoje własne gabinety, później dbając już tylko o ich renomę.
Taka praca jest dosyć wygodna. Mając swój własny biznes, człowiek sam decyduje o tym, kiedy chce zrobić sobie wolne, a kiedy zamierza pozostać w pracy trochę dłużej, aby zarobić na planowane wakacje. Lekarz rodzinny, który posiada swój własny gabinet prywatny, raczej nigdy nie będzie marudzić na zarabiane pieniądze.